HaberlerSamsun HaberleriMemişoğlu, belediyeleri göreve çağırdı! Samsun'daki metruk binalar suç merkezi

Memişoğlu, belediyeleri göreve çağırdı! Samsun'daki metruk binalar suç merkezi - Samsun Haberleri

Samsun'da asayiş olaylarının ve illegal işlerin merkezi haline gelen metruk binaların yıkılması gerektiğini söyleyen Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, 'Belediyeler sorumluluğu üzerlerine alıp, kenti bu tür yapılardan kurtarmalı' dedi

Memişoğlu, belediyeleri göreve çağırdı! Samsun'daki metruk binalar suç merkezi

Türkiye'de birçok şehirde kent içinde kalan metruk yapılar belediyeler tarafından yıkılırken, Samsun'da ise bu konuda henüz bir gelişme olmadı. Samsun'da insanların can güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra, sosyal riskler oluşturan ve kent estetiğini bozan metruk binaların yıkılması gerektiğini söyleyen Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu, belediyelerin sorumluluğu üzerlerine alması gerektiğini dile getirdi.

TERÖR AMAÇLI BİLE KULLANILABİLİR

Özellikle İlkadım ve Canik ilçelerinde çok sayıda metruk bina olduğunu söyleyen Memişoğlu, "Bu binalar, sahipleri tarafından terk edilen veya sahipleri bilinmeyen yapılar. Mimarlar Odası Samsun Şubesi hizmet binamızın yanında da böyle bir metruk yapı var. Kimliği belirsiz kişilerce illegal işler için kullanılan bir bina. Bununla ilgili kamera kayıtlarımız da mevcut. Bunu belediyeye bildirdiğimiz halde bunun gidermeye yönelik bir önlem alınmadı. Bu yapıda daha önce kimliği belirsiz kişilerce ısınmak için yakılan ateş yüzünden yangın çıktı. Şehirdeki metruk binalardan biri de, Samsun Adliyesi'nin karşısında bulunan ve sık sık asayiş olaylarına konu olan metruk bina. Çevredeki yerleşimlere de ciddi şekilde zarar veriyor. Bu binanın çevresinde ciddi yatırımlar var, karşısında yeni yapılan adliye binası var. İnsanlar her gün bu manzarayla karşı karşıya. Belediye, bu binanın etrafını çevirdi ama yine de asayiş olaylarının önüne geçemedi. Bu metruk yapılar, kimilerince uyuşturucu-içki içmek, fuhuş veya başka amaçlarla kullanılıyor. Bu yapılar, terör amaçlı olarak bile kullanılabilir" ifadelerini kullandı.

MELANET, RİSKLİ YAPI

Kamuoyunda Melanet Apartmanı olarak bilinen metruk binanın 'riskli yapı' olduğunu belirten Memişoğlu, "Riskli yapı diye bir kavram var. Belediye bir yapının riskli yapı olduğunu test edip kanıtlarsa yıkabiliyor. Bu yapıyı incelediğinizde, deprem yönetmeliğinin öngördüğü taşıyıcı şartlarını bulundurmadığını görebilirsiniz. Ben bu binanın riskli bir yapı olduğunu ihbar ediyorum. Bir teknik eleman olarak bunu beyan ediyorum. Prosedürleri aşmak için bu yapının riskli yapı olduğunun belirlenmesi yeterli. Bu konuda sorumluluğu üzerlerine alıp, kenti bu tür yapılardan kurtarmalılar. Bir bina, kamu yararını zedeleyen bir durum barındırıyorsa, bu raporlanır ve gerekçelendirdikten sonra yıkılır. Bu yapıların bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu.

ŞİKAYETLER DİKKATE ALINMIYOR

Belediyelerin metruk binaları yıkma yetkisine sahip olduğunu vurgulayan Memişoğlu, "Yasalar, belediyelere bu tür yapılarla ilgili düzenleme yapma yetkisi veriyor. Terk edilmiş binalarla ilgili yasal prosedürler var. Hissedarlar belirleniyor, onlara yazı yazılıyor ve işlemler yapılıyor. Bu yasal prosedürler, can ve mal güvenliği için tehlike arz etmeyen binalar hakkında devreye giriyor. Ancak çevreye zarar veren, risk teşkil eden yapıların belediyeler tarafından tespit edilip yıkılması gerekiyor. Biz Samsun'da belediyelerin bu konudaki şikayetleri dikkate almadığını görüyoruz. Belediyeler iştigal konusuna aykırı hareket eden işletmeyi mühürleyebiliyor. Yani bu eylemi ortadan kaldırıyor. Metruk binalarda da illegal işler yapılıyor, bunlardan kurtulmanın tek yolu bu yapıları ortadan kaldırmak. Belediyecilik, asfalt yapmak, düğün ve cenazeye katılmak değil. Belediyecilik, yaşanılır kentler yaratmaktır. İşin ayrıntısına girmek istemiyorlar, görevden kaçıyorlar. Kenti yönetenler tarafından bu tür illegal unsurlara yol açan bu yapıları barındırıyor olması bizce yanlış" sözlerini kaydetti.

Şükrü Berk ASKAR /özel haberEN ÇOK OKUNANLAR

Isparta'da çıkan besihane yangınında 2 hayvan telef oldu

1 Isparta'da çıkan besihane yangınında 2 hayvan telef oldu


SIRADAKİ HABER
}