HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da çiftçilere kritik uyarı

Samsun'da çiftçilere kritik uyarı - Samsun Haberleri

Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir, üreticilere patates böceğiyle ilgili mücadele uyarısında bulundu. Demir, önemli miktarda patates ürün verim kaybına neden olan patates böceği ile mücadelede en etkin yöntemlerden birinin hasat sırasında alınan tedbir olduğunu söyledi.

Samsun'da çiftçilere kritik uyarı

Ladik Ziraat Odası Başkanı İmdat Demir önemli miktarda patates ürün verim kaybına neden olan patates böceği ile mücadelede en etkin yöntemlerden birinin hasat sırasında alınan tedbir olduğunu söyledi.

İLAÇLARA KARŞI DİRENÇLERİ HAYLİ YÜKSEK

Patates böceği ile mücadele konusunda hasat sırasında tarlada yumru bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Demir, böceklerinin piyasadaki ilaçlara karşı dirençlerinin hayli yüksek olduğunu belirtti.

Bu nedenle sadece ilaçlama ile patates böceklerinin sıfırlanmasının mümkün olmadığına işaret eden Demir, "Bu amaçla patates hasadının tamamıyla yapılmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde gelecek yıl bu yumrulardan oluşan patates bitkileri kışlama yerinden çıkan erginlere barınak olmakta ve mücadelesinde zorluklar oluşturmaktadır." dedi. Demir, patates yetiştiricilerinin tarım ve orman müdürlükleri ile serbest ziraat mühendislerinden detaylı bilgileri alabileceklerini kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}