HaberlerFındık fiyatları HaberleriFındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları - Fındık fiyatları Haberleri

Fındık fiyatlarının açıklanmasının ardından üreticiler serbest piyasadaki fındık fiyatlarını merak ediyor. Peki serbest piyasada 15 Eylül Pazar günü fındık fiyatları ne kadar? Fındıkta son durum ne? İşte Ordu, Samsun, Çarşamba, Zonguldak, Kocaeli, Ünye, Giresun, Düzce, Sakarya, Fatsa, Akçakoca, Terme ve Trabzon'da fındık fiyatları.

Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor! İşte il il güncel fındık fiyatları

Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan fındıkta üreticilerin fiyat araştırmaları başladı. Fındık fiyatları 2019 yılında da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Fındık fiyatlarının en yüksek işlem gördüğü Akçakoca, Çarşamba, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak'ta fındık 17,50 TL'den alıcı buluyor. Fındığı en düşük fiyatı ise 14 TL.

İŞTE FINDIK FİYATLARININ DÜŞÜŞ NEDENLERİ

Serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesinde etkili olan nedenleri de sıralayan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, 'Avrupalı alıcıların yaptığı kara propagandanın fındık fiyatlarının serbest piyasa da düşmesinin kısmet etkisi vardır ama temel anlamda müdahale alımları yapan kurumun fındığı piyasaya sürüp sürmemesinden kaynaklıdır. Şöyle ki müdahale alımına kurum müdahale alımı yaptığı sene içerisinde fındığı tekrar piyasaya süreceğini söylüyor. Dolayısıyla pazarda piyasayı oluşturan aktörlerin 3-5 ay sonra fındık bulamama gibi bir derdi olmuyor. Maalesef böyle olunca da ürünün piyasaya daha hızlı indiği süreçte daha ucuza alma gibi bir çaba içerisine giriyor. Eğer piyasadan ucuz fiyata istediği kadar fındık alamazsa biliyor ki sezonun ikinci yarısında ya da ortasında müdahale kurumundan fındık alma şansı var. Bu durum serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesinde ciddi bir etkendir. Müdahale kurumunun sezon içerisinde aldığı ürünü tekrar aynı yolla piyasaya süreceğini söylemesi ciddi bir etken. Bir de suçlamak için değil, tespit için söylüyorum ki 2009 yılından beri devlet kendi tekelindeki fındığı yurt dışındaki bir firmaya bıraktı. Onlar istediği gibi fındık fiyatlarını belirliyor. Bakın devlet fiyatı 17 liradan açıkladı, piyasa 15,5 liradan açıldı ama üç günde fındık fiyatı 13,5 liraya düştü. Bunu arz, taleple, pazara çok fındık inmesiyle açıklamak, izah etmek, irtibatlandırmak çok doğru değildir' diye konuştu.

FINDIK FİYATLARI NE KADAR! İŞTE İL İL GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

15 Eylül Pazar günü fındık fiyatları kaç TL? Fındık fiyatları yükseliyor mu düşüyor mu? Serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar? Fındık fiyatlarında son durum ne? İşte il il güncel fındık fiyatları. İşte Ordu, Samsun, Çarşamba, Zonguldak, Kocaeli, Ünye, Giresun, Düzce, Sakarya, Fatsa, Akçakoca, Terme ve Trabzon gibi fındığın bol olduğu yerlerde güncel  fındık fiyatları. 

TMO FINDIK FİYATLARI: 16,50 TL - 17,00 TL

AKÇAKOCA FINDIK FİYATLARI: 14,00TL - 17,50 TL

ÇARŞAMBA FINDIK FİYATLARI: 14,00TL - 15,50 TL

DÜZCE FINDIK FİYATLARI: 14,00TL - 17,50 TL

FATSA FINDIK FİYATLARI: 14,00TL - 16,25TL

GİRESUN FINDIK FİYATLARI: 15,83 TL - 16,34 TL

KOCAELİ FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 17,50 TL

ORDU FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 15,00 TL

SAKARYA FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 17,50 TL

SAMSUN FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 16,00 TL

TRABZON FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 16,00 TL

TERME FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 15,50 TL

ÜNYE FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 15,50 TL

ZONGULDAK FINDIK FİYATLARI: 14,00 TL - 17,50 TL

SIRADAKİ HABER
}