HaberlerSamsun HaberleriSamsun Milletvekili Bedri Yaşar: Üretici hayal kırıklığı yaşadı'

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Üretici hayal kırıklığı yaşadı' - Samsun Haberleri

Çeltikte hasat zamanının yaklaştığını ifade eden İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Bu yıl da üreticilerimiz, bin bir zahmetle ve masrafla üretmiş oldukları fındık ve ayçiçeğini açıklanan fiyatların altındaki düşük fiyatlara tüccara sattı. Böylece, fındık ve ayçiçeği üreticisi bu yıl da hayal kırıklığı yaşadı' dedi.

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Üretici hayal kırıklığı yaşadı'

Tarım politikalarını eleştiren İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, yanlış politika nedeniyle üreticilerin zor durumda olduğunu aktardı. Yaşar, “Cumhurbaşkanı tarafından 26 Temmuz 2019 tarihinde 17 lira olarak açıklanan kabuklu fındık fiyatları piyasada maalesef 14,5 liraya kadar düşerken, Tarım ve Orman Bakanı tarafından 8 Ağustos 2019 tarihinde 2,5 lira olarak açıklanan ayçiçeğinin fiyatı da yine piyasada 2.12 liraya kadar düştü. Bu yıl da üreticilerimiz, bin bir zahmetle ve masrafla üretmiş oldukları fındık ve ayçiçeğini açıklanan fiyatların altındaki düşük fiyatlara tüccara sattı. Böylece, fındık ve ayçiçeği üreticisi bu yıl da hayal kırıklığı yaşadı” diye konuştu.

TÜM GİDERLER HESAPLANMALI

Milletvekili Yaşar, “Fındık ve ayçiçeği üreticilerine hayal kırıklığı yaşatan hükümet şu ana kadar çeltik taban fiyatlarını açıklamayarak, bir hayal kırıklığı da çeltik üreticilerimize yaşatmaya başladı. Hasat dönemine çok az bir süre kaldı. Çeltik taban fiyatlarının bir an önce açıklanması ve iyi bir taban fiyatı açıklanması konusunda hükümeti buradan tekrar uyarıyoruz. Bu yıl inşallah, taban fiyat hasat öncesi açıklanır ve üreticilerimizin alın terinin ve emeğinin karşılığı alacakları bir fiyat olur. Daha önce de açıkladığımız gibi üreticilerimizin talebi, çeltik taban fiyatlarının en az 3.5-4 lira olarak açıklanması yönündedir. İnşallah hükümet, çeltik taban fiyatlarını açıklarken, hesabını, kitabını ve planlamasını yaparak bir açıklama yapar. Tüm girdileri ve artışları göz önünde bulundurur. Piyasayı iyi kontrol ederek, fındık ve ayçiçeği üreticilerinde olduğu gibi çeltik üreticilerimizi de tüccarın eline düşürmez” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}