HaberlerSamsun HaberleriDiyarbakırlı annelere Samsun'dan bir destek  daha! 'Görev ve sorumluluğumuz'

Diyarbakırlı annelere Samsun'dan bir destek  daha! 'Görev ve sorumluluğumuz' - Samsun Haberleri

Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi Başkanı Sakine Baykan, 'Diyarbakırlı annelerin 'Çocuğumu geri istiyorum' feryadına da Emine Bulut'un 'Ölmek istemiyorum' çığlığına da aynı ilkelerle ve aynı kararlılıkla ses vermek, cumhuriyet kadınlarının görev ve sorumluluğundadır' dedi

Diyarbakırlı annelere Samsun'dan bir destek  daha! 'Görev ve sorumluluğumuz'

Diyarbakır’da annelerin HDP binası önünde tuttuğu evlat nöbetine destek veren Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi Başkanı Sakine Baykan ve üyeler, dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, Diyarbakırlı annelere destek verildi.

TOPLUMSAL BİR SORUN

Analar ayaklanınca sorunların çözümünün hızlanacağını ifade eden Cumhuriyet Kadınları Derneği Samsun Şubesi Başkanı Sakine Baykan, “Analar, çocuklarını PKK terör örgütünden kurtarmak için ayağa kalkmışlardır. Kaldı ki analar, on yıllardır PKK terör örgütünün kaçırdığı çocukları için feryat etmektedir. Geçmişten bugüne gazeteler, anaların çığlıklarıyla, ağıtlarıyla, eylemleriyle doludur. Yalnızca 2015 yılında ‘Çocuğumu PKK terör örgütü kaçırdı’ diyerek, 922 resmi başvuru yapılmıştır. Bu sorun, partiler üstü, kadınıyla, erkeğiyle, hepimizin yüreğine ateş düşüren, insanlık onurunu ayakaltına alan, geleceğimizi karartan toplumsal bir sorundur. Terör örgütleri doğrudan yahut dolaylı olarak destekleyenlere karşı çıkmadan, kadın ve çocuk hakları savunusu yapmak da mümkün değildir. Kadın ve çocuklara yönelik baskı ve şiddeti bölgelere göre değerlendirmiyoruz. Ülkemizin her karış toprağı, bütün insanları, kadını ve erkeği, hepimiz bir bütünüz. Diyarbakırlı annelerin ‘Çocuğumu geri istiyorum’ feryadına da Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum’ çığlığına da aynı ilkelerle ve aynı kararlılıkla ses vermek, cumhuriyet kadınlarının görev ve sorumluluğundadır. Unutulmamalıdır ki, kadın örgütlerinin güç birliği yapması, Diyarbakır’daki anaların sesine ses, yüreğine kuvvet olmaları, ülkemizin yıllardır boğuştuğu terör sorununu bitirmek için olduğu kadar, kadın ve çocuk hakları mücadelesi için de anlamlı ve gereklidir. Sizleri Diyarbakırlı anaların bu haklı mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Erdinç YILDIZ

SIRADAKİ HABER
}