HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da sigara markasına satış boykotu!

Samsun'da sigara markasına satış boykotu! - Samsun Haberleri

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Samsun Temsilcisi Gülten Bahadır, Samsun'da 100'ün üzerinde bayinin, komisyon oranlarını yüzde 4'e kadar düşüren bir firmaya ait sigaraları boykot ettiğini söyledi

Samsun'da sigara markasına satış boykotu!

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Samsun Temsilcisi Gülten Bahadır, Türkiye'de 6 binin üzerinde Tekel bayisinin örgütlenerek, Türkiye Tekel Bayileri Platformu'nu kurduğunu söyledi. Bahadır, Samsun'da da örgütlenme çalışmalarının ardından derneğin resmi olarak kurulacağını söyledi.

BAYİLERE ZORLUK ÇIKARILIYOR

Bahadır, Tekel bayilere Türkiye'nin dört bir yanında çeşitli zorluklar çıkarıldığını belirterek, "Afyonkarahisar'da Tekel bayisi kurmak için tüm şartlar tamamlanmasına rağmen, belediye tarafından gerekli ruhsat verilmemiş ve belediye başkanı 'Ben bu vebale ortak olamam' ifadelerini kullanmıştır. Belediye tarafından verilen yazılı cevapta çelişkili ifadeler kullanılmış. Bu durum gündem oluşturdu. Verilen cevap yaşam hakkına müdahaledir, ekmeğini kazanmak isteyen kişilere engel olmaktır. Cevapta, 'Kapalı içecekler uyuşturucudan daha fazla bağımlılık yapar' şeklinde bir cümle kullanmışlar. Böyle bir şey olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

SAHTE ALKOLE TEŞVİK EDİYOR

Akşam 22.00'den sonra alkol satışının yasak olmasının bayilere büyük zarar verdiğini ifade eden Bahadır, "2013 yılında saat 22.00'den sonra alkol satışına yasak getirildi. Bu saatten sonra satılan bir şişe biranın 52 bin liraya kadar cezası var. Tekel bayileri acımasızca cezalandırılan bir konuma getirildi. Biz 22.00'ye kadar alkol satabileceksek, zincir marketlerin en fazla saat 20.00'ye kadar satabilmesi lazım. En azından aradaki 2 saatte küçük esnaf iş yapar. 22.00'den sonra dolapları zincirliyoruz. Bazı müşteriler alkol satmadığımız için bize tepki gösteriyor, döner bıçağıyla saldıran bile oldu. Bizim bu kar marjları ile ayakta kalmamız çok zorlaştı. Kepenk kapatan çok fazla esnaf var. 22.00'den sonra alkol satmadığımız halde cips, bisküvi satarak para kazanmaya çalışıyoruz. Bir de öz sermayeyi aşan cezalarla karşılaşıyoruz. Alkolü savunan veya özendiren kişiler değiliz ancak sahte alkol, merdiven altı üretim nedeniyle yaşanan ölümleri okuyoruz. Herkes kimyager oldu, evinde alkol, sigara üretiyor. Devletin bu nedenle çok fazla vergi kaybı var. Bütçenin önemli bir bölümü Tekel bayilerinden alınan vergilerle karşılanıyor. Biz dolabımızdaki ürünleri satmadan direkt olarak vergisini ödüyoruz" diye konuştu.

KAR MARJIMIZ DÜŞTÜ

Sigaraya son dönemde gelen zamların ardından, bazı firmaların bayilerin komisyon oranınını düşürdüğünü belirten Bahadır, "Son bir yılda sigaraya gelen aşırı zamlar nedeniyle, firmalar tüketiciye bunu yansıtmamak için Tekel bayilerinin komisyon oranlarını düşürdü. Yıllar önce yüzde 10 olan komisyon, şu anda yüzde 3,75'e kadar indi. Biz bu tutum karşısında karar aldık. Platform üyesi olan bayiler, bayilerin kar marjını düşüren firmaların ürününü boykot ediyor. Samsun'daki platform üyesi 100'ün üzerinde bayi, bir firmanın sigaralarını boykot ediyor. Bu sigarayı almak için gelen müşterilere, o sigaraları protesto ettiğimizi söylediğimizde onlar da bize destek veriyor. Zincir marketlere karşı sigara satışında da eziliyoruz" sözlerini kaydetti.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}