HaberlerBedri Yaşar'dan, tabela tepkisi! Bu gidişle Türkçe tabela kalmayacak

Bedri Yaşar'dan, tabela tepkisi! Bu gidişle Türkçe tabela kalmayacak

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 'Birçok şehrimizin cadde ve sokaklarında yabancı dillerde yazılmış çok sayıda iş yeri ve ticari kuruluş tabelası yer alıyor. Bu gidişle Türkçe yerine tamamen yabancı dille yazılmış tabelalar hakim olacak' dedi

Bedri Yaşar'dan, tabela tepkisi! Bu gidişle Türkçe tabela kalmayacak

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, yabancı dille yazılmış tabelaların ülke genelinde yaygınlaştığına dikkat çekerek, bu duruma tepki gösterdi. Yaşar, “Bu gidişle Türkçe yerine tamamen yabancı dille yazılmış tabelalar hakim olacak. Başta büyükşehirlerimiz olmak üzere birçok şehrimizin cadde ve sokaklarında yabancı dillerde yazılmış çok sayıda iş yeri ve ticari kuruluş tabelası yer almaya başladı. Samsun dahil olmak üzere pek çok ilimizde bu tabelaların sayısı, Suriyeli sığınmacıların son yıllarda açmış oldukları iş yeri ve ticari kuruluş sayısı ile birlikte iyice arttı. Her türlü kurum ve yönetmeliği hiçe sayan Suriyeli sığınmacılar, Türkçe kelimelere hiç yer yermedikleri iş yeri ve ticari kuruluş tabelalarda tamamen Arapça kelimeler kullanmaya başlamıştır. Bu durum, vatandaşlar tarafından büyük bir şikayet konusu haline geldi” ifadelerini kullandı.

DÜZENLEME GAYET AÇIK

Halbuki Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığının bu konusunda yapmış olduğu düzenleme gayet açık, bütün iş yeri ve ticari kuruluşlarını kapsamaktadır. Bu düzenlemede, işyeri ve ticari kuruluş tabelalarında Türkçe kelime kullanımının esas alınması gerektiği kaydedilerek, ‘Ancak yabancı kelime kullanılacaksa bunun Türkçe kelimenin yüzde 25’i büyüklüğündeki puntolarla tabelaya yazılması kurala bağlanmış’ denilmektedir. Durum böyle ve yasal düzenleme ortada iken, hükümet ne yapıyor? Hükümet ne yazık ki hiçbir şey yapmadan olanları sadece seyrediyor.  Türk Dil Kurumu, bu konuda ne diyor? Tabelaların yabancı kelimelerle dolduğunu belirterek, Türkçeyi diğer diller arasında değerine yakışır bir biçimde yükseltmemiz gerektiğini söylüyor. Türk Dil Kurumu ayrıca dil ve bağımsızlık arasında güçlü bir bağ olduğunu vurguluyor. Hükümetin, bu durumu seyretmek yerine, gelişi güzel bir şekilde hazırlanmış ve kurallara uygun olmayan tabelalara yönelik mutlaka çalışma yapması gerekmektedir. Hükümet çalışma yapmaz ve önlem almayı geciktirirse, şehirlerimizde bu gidişle Türkçe yerine tamamen yabancı dille yazılmış tabelalar hakim olmaya başlayacak” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}