HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da Piri Reis rüzgarı esecek

Samsun'da Piri Reis rüzgarı esecek - Samsun Haberleri

Dünyayı ilk kez haritalandıran, Osmanlının yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey'in hayatı, SAMDOB sahnesinde sezonun ilk bale temsilini yapıyor

Samsun'da Piri Reis rüzgarı esecek

Türkiye ve uluslararası sahnelerde performanslarıyla izleyenleri büyüleyen Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) sanatçıları, Japonya’dan sonra ilk temsilini 3 Ekim 2019 Perşembe akşamı saat 20.00’da Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleştiriyor. Müziklerinin Can Atilla'ya, koreografi ve librettosunun G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy'a ait olduğu bale eserinde, Piri Reis'in hayatı görsel şölenle sahneye koyuluyor.

2 PERDEDEN OLUŞUYOR

“2019 Türk Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında Japonya’nın başkenti Tokyo’da Samsun Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenen “Piri Reis” balesi, izleyenleri adeta büyüledi. Geçtiğimiz sezon birçok kez kapalı gişe seyircisiyle buluşan “Piri Reis” balesi, 2019-2020 sanat sezonunda sahnelenmesi planlanan ilk bale eseri oldu. Gelibolu'da doğan Muhyiddin Piri, amcası Kemal Reis'in yanında dünyayı gezmiş, ilerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde Osmanlı Donanması'nda yer almıştır. 15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika'yı da gösteren dünya haritaları ve "Kitab-ı Bahriye" adlı denizcilik kitaplarıyla ölümsüzleşmiştir. 2 perdeden oluşan eser sezonun ilk temsilini 3 Ekim 2019 Perşembe günü saat 20:00'da Aydın Gün Sahnesi'nde gerçekleştirilecek.

 

SIRADAKİ HABER
}