HaberlerDaha genç görünmek elinizde

Daha genç görünmek elinizde

Medikal Estetik ve Tamamlayıcı Tıp Doktoru Dr. Mustafa Cihangir, mezoterapi ve prp uygulaması hakkında bilgi verdi

Daha genç görünmek elinizde

Göreceli bir kavram olan güzellik ifadesi, insanoğlunun en çok etkilendiği ve önem verdiği yaşam değerlerinden biridir. Adetlere, zamana, ve bölgelere göre değişiklik göstermiş ve bu farklılıklar günümüzde de devam etmektedir. Büyük bir arzu olması sebebiyle dünyada herkesin bir güzellik algısı bulunmaktadır. Güzellik algısının en önemli parametrelerinden biri olan yüz güzelliği ise kimi zaman cildin soluk olmasıyla kimi zaman ise parlak ve daha kırmızı olmasıyla ölçülüp değerlendirilmiştir. Günümüzde de artık daha nemli, parlak, renk ton farklılıkları olmayan yüz cilt yapısı tercih edilmekte ve istenmektedir. İşte bu cilt yapısını sağlayabilmek için sadece ülkemizde değil, neredeyse tüm dünyada artık mezoterapi ve prp gibi güncel uygulamalar kullanılmaktadır.

MEZOTERAPİ NEDİR VE HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Kozmetik alanda; mezoterapi farklı amaçlara yönelik hazırlanmış özel ilaç karışımlarının derinin orta tabakasına, özel iğne uçları kullanılarak uygulanan bir enjeksiyon yöntemi veya mikro iğneleme( dermapen) yöntemiyle cilde yedirme işlemidir.

Mezoterapi cildi yenilemek, nemlendirmek ve canlandırmak için yüz, boyun dekolte ve el üstü bölgesine uygulanabilir. Saç dökülmesinde saçları canlandırmak amacıyla saçlı deriye uygulanabilir. Bu amaçla deri problemine uygun olarak; hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, aminoasitler ve diğer malzemelerle özel ilaç kokteylleri hazırlanır.. Bu maddelerin doğrudan cilde verilmesi deride kollajen ve elastin sentezini artırır ve cildin yenilenmesine neden olur.

Mezoterapi ile cildimizin erken yaşlanmasına sebep olabilecek faktörlerin önüne geçmek; yenilenmesini sağlamak, daha parlak ışıltılı bir görünüm, derinin elastikiyetinde artış, gözeneklerin sıkılaşması gibi birçok etki sağlanabilmektedir.

PRP NEDİR VE HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir santrifüj işleminden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmanın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

Prp uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombosit ve içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini verebilmektir. Böylece dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve çok daha çabuk sonuçlanır. Prp ile elde edilen trombositlerin yoğunluğu kandaki yoğunluğundan 3-5 kat daha fazladır.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan trombositler deriye enjekte edildiğinde bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır

Prp yöntemi günümüzde kozmetik alanda ince çizgiler, cilt yenileme ve gençleştirme, deri hacmini artırma, sivilce izleri, saç dökülmeleri, saç ekimi sonrasında kullanılmaktadır.

Her iki uygulama da lokal anestezik kremlerle konforlu, az acılı, ince iğne uçlarıyla derinin yüzeyine yakın yapılan uygulamalardır. Diğer kozmetik uygulamalara göre komplikasyonlarının çok çok az olması sebebiyle de gönül rahatlığıyla yapılabilecek işlemlerdir.

SIRADAKİ HABER
}