HaberlerSamsun HaberleriSamsun'a yeni hayvanat bahçesi

Samsun'a yeni hayvanat bahçesi - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 'Sarıgazel Tabiat Parkı içerisinde bin 700 dönümlük alan içerisinde yapılacak olan hayvanat bahçesi ile hayvan dostlarımızı doğal yaşam alanına taşıyacağız' dedi

Samsun'a yeni hayvanat bahçesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Hayvanat Bahçesi ve Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'ni ziyaret etti. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde Samsun'a yeni bir 'Hayvanat Bahçesi' kazandırılacağını açıkladı. Başkan Demir, 19 Mayıs ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sarıgazel Tabiat Parkı'nın bin 700 dönümlük bölümüne yeni Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı kurulacağını duyurdu.

TABİAT PARKI'NA YENİHAYVANAT BAHÇESİ

Mevcut Hayvanat Bahçesi'nin kapatıldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Demir, "2005 yılından bu yana hizmette bulunan Hayvanat Bahçesi'ndeki vahşi, egzotik ve yırtıcı hayvanları ülkemizin çeşitli noktalarındaki doğal yaşam parklarına gönderdik. Çünkü bu tür hayvanların barınabilme yerleri doğal yaşam parklarıdır. Burada kalan hayvan dostlarımızı ise Sarıgazel Tabiat Parkı içerisinde bin 700 dönüm arazi üzerine inşa edeceğimiz yeni Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı'na aktaracağız" dedi. Sarıgazel'de oluşturacakları Hayvanat Bahçesi Doğal Yaşam Alanı Projesi'nin çok amaçlı olacağını da açıklayan Demir, "Sarıgazel'deki Hayvanat Bahçesi içerisinde ziyaretçilerin, araçlarla bile gezebilecekleri alanlar oluşturulacak. Ayrıca, projede yer alan kafe ve restoranlar da ziyaretçilerin hizmetinde olacak" diye konuştu.

HAYVANLARI KORUMAK İNSANLIK GEREĞİ

Başkan Demir ve beraberindekiler daha sonra Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'ne geçerek, incelemelerini burada da sürdürdü. Başkan Demir, "Bugün 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü. Günün önemi nedeniyle Hayvanat Bahçesi ve Hayvan Bakım Merkezi'ne ziyaretlerde bulunduk. Çevremizdeki hayvanlara karşı duyarlı olmak, onları korumak, insanlığımız gereğidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de örnek gösterilen Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ile bu görevini yerine getirmeye devam ediyor" dedi. Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi ile ilgili zaman zaman ortaya atılan 'Hayvanlara kötü davranılıyor, iyi bakım yapılmıyor' iddialarına da değinen Başkan Demir, şöyle devam etti: "Geçtiğimiz günlerde yapılan bir ziyarette, sabitlenmiş ve anesteziye alınmayı bekleyen hayvanların, izin alınarak çekilen fotoğrafları ve görüntüleri sosyal medyada tamamen olumsuz ve aleyhte şekilde kullanıldı. Bu görüntülerin 'Olumsuz Algı' oluşturmak için kullanıldığını biliyoruz ancak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi'ni bugüne hepiniz gezdiniz, gördünüz. Buradaki hayvan dostlarımıza nasıl davranıldığına şahit oldunuz. Merkezimizde böyle bir durum söz konusu değildir."

SIRADAKİ HABER
}