HaberlerMardin Haberleriİzmit'ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor

İzmit'ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor - Mardin Haberleri

Kocaeli İzmit'ten gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırk Yama Sanatçısı Yasemin Akbulut, Mardin'in Kızıltepe ilçesi Lider Kadın Derneği'nde 10 kursiyer kadına deri kırk yama çanta yapım tekniklerini öğretiyor.

İzmit'ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor

Unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatları arasında bulunan sanat Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırk Yama Sanatçısı Yasemin Akbulut ve Lider Kadın Derneği girişimleriyle Kızıltepe'de yaşatılacak. İzmit'ten gelen Akbulut, dernekte açılan kursta 10 kadına deri kırk yama çanta yapım tekniklerini öğretiyor. Kısa sürede birbirinden güzel el emeği göz nuru çantalar üreten kadınlar, yaptıkları ürünleri satarak aile bütçelerine katkı sunmak istiyor.

'Bu gibi çalışmaları yaygınlaştırmak istiyoruz'
Proje hakkında bilgi veren Yasemin Akbulut, 'Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın deri kırk yama kültür sanatçısıyım. Burada hanımlara deriden kırk yama tekniğiyle çantalar yaptırıyoruz. Malzemelerimizi deri konfeksiyonlarında artık olan bazı maddeleri temin ederek renkleri birbirine uydurarak güzel ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Çantalar, takılar ve ev aksesuarları gibi çalışmalar yapıyoruz. 10 tane kadın kursiyerimiz var. Hepsi farklı çalışmalar yapıyor. Burada çıkan ürünlerin görücüye çıkıp satılmasını istiyoruz. Bu gibi çalışmaların daha çok yaygınlaşmasını istiyoruz' dedi.
Kursiyerlerden Emine Türker ise 'Hocamız İzmit'ten geldi bize çanta yapımını öğretiyor. Kırk yama çantalarını yapıyoruz. Bu çantaların dikimlerini öğreniyoruz. Malzemelerimiz de derinden oluyor. Oldukça hoş vakit geçiriyoruz. Kendimizi biraz daha geliştirip ekonomik olarak ailemize destek olmak istiyoruz' diye konuştu.
Derneğin kadınlara iyi olanaklar sağladığını anlatan kursiyer Birgül Oral, 'Ben burada biçki dikiş hocalığı yapıyorum. Kadın kursiyerlerle birlikte deri çanta yapıyorum. Hoca bize kırk yama çanta yöntemini gösteriyor. Lider Kadın Derneği'ne gelen kadınlarımız yaptıkları el sanatları sayesinde para da kazanıyor. El sanatları dalında da kendimizi geliştiriyoruz. Lider Kadın Derneği hem çocuklarımız için hem de kadınlarımız için çok güzel bir dernek' şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Muhtar Tahsin Çelik'in kahreden ölümü

1 Samsun'da Muhtar Tahsin Çelik'in kahreden ölümü

Samsun'da feci kaza!

2 Samsun'da feci kaza!

Samsun'da siber polisinden operasyon

3 Samsun'da siber polisinden operasyon

Fındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il fındık fiyatları

Başkan Mustafa Demir'den 'biyokütle enerji santrali' açıklaması

5 Başkan Mustafa Demir'den 'biyokütle enerji santrali' açıklaması

Yılport Samsunspor'un kupa maçının tarihi belli oldu

6 Yılport Samsunspor'un kupa maçının tarihi belli oldu

Samsun'da balık piyasasında son durum! İşte balık fiyatları

7 Samsun'da balık piyasasında son durum! İşte balık fiyatları

Yılport Samsunspor'da akıllarda galibiyet var

8 Yılport Samsunspor'da akıllarda galibiyet var

Samsunlu firmadan ABD'de yatırım

9 Samsunlu firmadan ABD'de yatırım

Samsun'da FETÖ operasyonu: 7 kişi hakim karşısında

10 Samsun'da FETÖ operasyonu: 7 kişi hakim karşısında


SIRADAKİ HABER
}