HaberlerSamsunspor haberBaşkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için herkes katkı vermeli'

Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için herkes katkı vermeli' - Samsunspor haber

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, şampiyonluk için herkesin katkı vermesi gerektiğini söyledi.

Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için herkes katkı vermeli'

Nuri Asan Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, gündeme ilişkin açıklamalarda bulup, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İRFAN BUZ AÇIKLAMASI

Teknik Direktör İrfan Buz’un istifasına değinen Başkan İsmail Uyanık şunları söyledi: “10. haftada İrfan Buz hocamızın istifası ile birlikte 1.5 sezon doldurmadan 3’üncü hocayı göndermiş durumundayız. Hocamız berabere kaldığımız Sancaktepe maçından sonra akşam istifa etmek istediğini söyledi. Biz de kendisine sıkıntının ne olduğunu, teknik anlamda, idari anlamda bir eksik varsa bunu gidermek, hastalığı teşhis edip ne yapmamız gerektiği konusunda kendisine sorduk. Kendisi gelecek ile ilgili olarak burada başarılı olamayacağını düşündü ve umudunu kaybettiğini söyledi. Kendisine biraz daha düşünüp, sabah tekrar bu konuyu konuşalım dedim. Sabah geldiğinde akşam konuştuğumuzdan daha kararlı bir şekilde istifa etmek istediğini tekrarladı. Samsunspor kulübünde bütün imkanların iyi olduğunu, her şey için teşekkür etti. 1+2 senelik sözleşmesi vardı. Tek taraflı olarak herhangi bir tazminat istemeden bu sözleşmesini feshetti. Biz de istifasını kabul ettik. Yardımcı ekibiyle birlikte hocamız ayrıldı. İrfan hocamız iyi bir hocaydı. İyi ve dürüst bir insandı. Çok heyecanlı, olaya duygularını katarak yaşayan, duygusal zekası oldukça yüksek bir arkadaşımızdı. Kendisine bundan sonraki futbol hayatında başarılar diliyoruz.”

TELAŞIMIZ YOK

Yeni teknik direktör arayışlarına başladıklarını ifade eden İsmail Uyanık, “Yeni hoca ile ilgili Yücel Uyar, Mustafa Aztopal, ben ve scout ekibindeki arkadaşlar ile Samsunspor A.Ş. Yönetim kurulundaki diğer arkadaşların da katkılarıyla çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda yeni hocayı saptayıp, mümkün olduğu kadar ilk maçımıza bu hocamızla çıkmak niyetindeyiz. Ama hoca bulma konusunda bir telaşımız yok. Tabi ki acelemiz var. Çünkü Yücel Uyar, teknik direktörlerin kurs hocası olmakla birlikte hiçbir şekilde eşofman giymeyeceğini, bunun yanlış anlamalara yol açacağını ve tehlikeli bir mecra olabileceğini baştan beri söylemişti. Dolayısıyla şu anda Samsunspor’un hocası yok” ifadelerini kullandı.

TALEP EDİLEN PARA 1,8 MİLYON TL

Başkan İsmail Uyanık, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti: “Samsunspor’un sezon başında yolunu ayırdığı, kadroya almadığı oyuncular var. Bunlardan bir kısmı futbol ahlakına ve profesyonel liglerine yakışır bir şekilde kendilerine takımlar buldular. Samsunspor ile sulh bir şekilde yollarını ayırdılar. Bu arkadaşlar oynamadıkları sezona dair Samsunspor’dan para talep etmediler. Geçmiş dönemdeki alacaklarını aldılar. Bunlardan İrfan Başaran 50 bin TL’de bonservis ücreti getirerek gitti. Geri kalan arkadaşlarımızın bazıları kulüp bulamadılar veya bulmadılar. Bu arkadaşlar Canberk Dilaver ile uzlaşarak, 150 bin TL sözleşmesinden para verdik. Onu da sulh yoluyla feshettik. İshak Doğan, Abdulkadir Özgen ve Cenk Kaplan bu sene oynamadıkları sezonun paralarını almak için hukuk yolunu seçtiler. Bu arkadaşların toplam bizden talep edecekleri para 1.8 milyon TL’dir. Eğer bir takımda futbol oynarlarsa orada aldıkları parayı bu paradan düşmek zorundalar.”

SIRADAN HOCALAR ALMIYORUZ

Ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan İsmail Uyanık, 1.5 yıl içerisinde 3 hoca değişikliği ile ilgili soruya, “İyi hocaları almaya çalışıyoruz. Özellikle geçen sene geçmiş sıkıntılardan dolayı Samsunspor algısı olumsuz bir seviyedeyken her hocayı ikna etmemiz mümkün değildi. Dolayısıyla bu lig hocalarını Samsunspor’a davet edebildik. Taner Taşkın hocamızda elinden gelen her şeyi ortaya koydu. Elinden geleni yaptı fakat anlaşamadık. Daha sonra İsmet Taşdemir geldi. O hocamızda geçen seneki dönemin Yalçın Koşukavak, İsmet Taşdemir ve Mehmet Altıparmak ile birlikte o günkü hoca piyasasında başarılı olarak addedilen 3 hocadan bir tanesiydi. Onlarla da başarılı olamadık. Bu sene herkesin ortak fikriyle veya yüzde 90 kabulü ile İrfan Buz hocamızı buraya davet ettik. İrfan hocamıza projemizi anlattık. O da bizi kırmadı ve geldi. Biz sıradan hocalar almıyoruz. Buraya geliyorlar buraya gelen her hoca ve futbolcu nedense kendi performansını gösteremez duruma geliyor. Aldığımız futbolcuların hiçbiri sıradan futbolcu değilken, o futbolcular bir müddet sonra oynayamaz hale geliyor. Bunların birkaç sebebini ben biliyorum. Bunlar aile içerisinde konuşulacak şeyler. Kol kırılır, yen içinde kalır. Ama onun dışındakileri ben size soruyorum. Buraya gelen bütün hocalar mı kötü? Samsunspor son 10 – 15 senede en fazla hoca değiştiren kulüplerden bir tanesi hale dönüşmüş durumda. Bunu bizim gibi hocasının arkasında durmaya çalışan bir yönetim tarzını benimsemiş insanların olduğu dönemde bile maalesef bu yönlendirmeyi değiştiremedik. Bunda biraz daha açıkçası yanlış bir algı yönetiminin gerek bizler tarafından gerekse şehir tarafından yanlış bir algıda olduğumuzu ve bu insanları hata yapmaya yönetecek baskıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Özellikle İrfan hoca kendi ayrılış öyküsünü anlatırken paylaştığı konulardan bir tanesi de bu baskıyı kaldıramadı” dedi.

FORMÜL BU KADAR BASİT DEĞİL

Samsun’a gelen teknik direktörlere ve futbolculara karşı bir baskı oluşturulduğunu belirten İsmail Uyanık, “4 sene önce Samsunspor son maçında kümede kalmayı başardı. O kümede kaldığımız maç aynı zamanda eski 19 Mayıs Stadyumumuzun da son maçıydı. Bütün seyircimiz sanki şampiyon olmuş gibi sahaya indi ve kümede kalmayı kutladılar. Samsun’daki seyircinin hedefini buralara düşüren bir şehir olarak şimdi şampiyonluğu kaçırdığımız için üzülüyoruz. Dolayısıyla biraz bizim buradaki futbolcuları ve yöneticileri bu baskıya karşı korumamız gerektiğini düşünüyorum. Havaalanlarındaki masaj koltukları gibi 2 tane madeni para atıp masaj yaptıracak kadar bu formül basit değil. O zaman bütün petrol zenginlerinin takımları dünya şampiyonu olurdu. Dolayısıyla biz şehir olarak bir şeylere karar vermemiz gerekiyor. Kimi getirsek bir müddet sonra kum torbasına çevirip gönderir duruma düştük. Samsunspor camiası oyuncu ve hoca öğütme mekanizması haline geldi. Bu Samsunspor’un geleneklerinde olmayan bir durum ve bize yakışmıyor. Eğer Samsunspor’un başarısını istiyorsak hiçbir basın Samsunsporlu olmak zorunda değil. Ama bu şehirde yaşıyorsanız, Samsunspor’un başarısının hepinize faydası var. Samsunspor’un üst liglere çıktığı zaman bütün basın mensuplarının, bütün seyircimizin, bütün esnafımızın bundan çıkarı var. Geçen sene biz buradan çıkarız diye kendimi çok rahat hissediyordum. Ama değişen mekanizmaları göz ardı ettiğimi fark ettim” diye konuştu.

SAMSUNSPOR OLDUĞU İÇİN GELDİLER

Futbolcuların fazla para aldıkları için değil, Samsunspor olduğu için bu takıma geldiklerinin altını çizen İsmail Uyanık, “Samsun altyapısından yetişen oyuncular bu kulüpte yüzde 60-70’i teşkil etmediği müddetçe bizim bu kadar çok başarılı olma imkanımız yok. Biz Süper Lige de çıkabiliriz ama kendi altyapımızı getirmezsek biz zaten bu ruhu ve başarıyı yakalayamayız. Ben burada kalan ve profesyonelce ekmekleri için Samsun’a gelmiş ve her maça sakatlanma pahasına antrenmanlarını yapan, maçlara çıkan arkadaşlarımızı değersizleştirmek için söylemiyorum. Futbolun bir realitesi var bunun için söylüyorum. Buraya gelmiş bütün arkadaşlarımız karakterli, seçilmiş ve profesyonel insanlar. Bu arkadaşların aldıkları paraların sürekli konuşulduğunu görüyorum. Bilgi kirliliği kasıtlı olarak pompalanıyor. Bizim futbolcularımızın aldığı paralar, aldığı peşinatlar, Samsunsporlu olduğunu düşündüğümüz içimizdeki basın mensubu veya Samsunspor ile ilgili problem yapan insanlar tarafından bile abartılarak telaffuz ediliyor. Bu insanları daha da seyircinin gözünde ‘parayı alıyorsunuz niye oynamıyorsunuz’ ikilemine getiriyor. Buraya gelen hocalara ısrarla söylüyorum. ‘Kendi işinizi yapın, siz galip geldiğiniz ve işinizi yaptığınız müddetçe takdir görürsünüz. Onun dışında lütfen sosyal medyaya yazılanlara kulağınızı tıkayın’ diye özellikle söylüyorum. Bu konuda da daha da söylemem gerektiğini görüyorum. Buraya hep üst liglerden oyuncu getiriyoruz. Bu futbolcular fazla para aldıkları için değil, burası Samsunspor olduğu için ikna oluyorlar. Ayrıca bizden çok daha fazla para harcayan kulüpler var. Manisa Futbol Kulübü yöneticileri Samsun’a geldiğinde, burada tesisleşmelerini saatlerce anlattılar” şeklinde konuştu.

SAMSUNSPOR'U AYAKLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Samsunspor’un şampiyon olması için herkesin katkı vermesi gerektiğini belirten İsmail Uyanık, “Bu sene hedef sezonu olduğu için yetişmiş, başarıları ve mazisi belli, buraya direk katkıda bulunacak oyuncuları alıyoruz. Fakat aldığımız oyunculardan verim alamıyoruz. Burada tek başına bir sebep yok. Futbolcuda da hata olur, hocada da hata olur. Onlar zaten kendi öz eleştirilerini yapıyorlar. Ama biz Samsunspor’un şampiyon olmasını istiyorsak biz yönetici olarak eldeki malzemeye gereken katkıyı vermek durumundayız. Samsunspor’da İsmail Uyanık’ın tek vazifesi iyi bir kadroyu kurup, onunla şampiyon olmak değil. Geçmişte ben başarılı olduğum dönemde evlat-baba ilişkisiyle Samsun altyapısından yetişen, dışarından da 2-3 tane kattığımız oyuncularla başarılı oldum. Ben hiçbir zaman 17-18 oyuncu alarak başarılı olan bir kulüp başkanı olmadım ve böyle bir iddiam da yok. Biz sadece kadroyla uğraşmıyoruz. Samsunspor’un tekrar kişiliğini kazanan, tekrar algıda sıkıntılar yaşayan Samsunspor kulübünü tekrar ayaklandırmaya çalışıyoruz. Samsunspor kulübünün altyapısını tekrar kurmaya çalışıyoruz. Samsunspor’a başka şehirlerde belediyelerin, spor bakanlarının veya federasyonlarının üstlendiği altyapı tesisleşme işini yapmaya çalışıyoruz. Aynı anda birçok engellerle uğraşmaya çalışıyoruz” dedi.

GENİŞ BİR ARAŞTIRMA YAPIYORUZ

Şuanda herhangi bir teknik direktörle temasa geçilmediğini belirten İsmail Uyanık, “Herhangi bir teknik direktörle temasımız olmadı. Geniş bir havuzda geniş bir araştırma yapıyoruz. Gerek birinci derecede bu işlerden sorumlu teknik arkadaşlarımız, Yücel Uyar, Mustafa Aztopal, scout ekibindeki arkadaşlarımızla bunları konuşuyoruz. Mümkün olduğu en kısa zamanda bunun kararını vereceğiz. Doğru hocayı bulabilirsek biran evvel getirmemiz gerekiyor. Ama telaşımız yok. Çarşamba günü kupa maçımız var. Kupa maçında biz hiçbir şekilde iddiamızdan vazgeçmiş değiliz. Bazı hocaların ismi konuşmalarımızda geçiyor. Hoca seçiminde sezon başı bir hoca seçimi var. Birde sezon ortasında, böyle krizli ortamlarda takımı alıp, başarıya ulaştıran ve bu konuda geçmişte kendini ispatlamış bir hocalar üzerinde daha çok duruyoruz. Kupa maçında Samsunspor bünyesinde lisanlı antrenörlerimiz var. Onlarla çıkacağız” diye konuştu.

STADIN ÇOK EKSİĞİ VAR

19 Mayıs Stadyumu'nun iyi niyetle yapıldığını fakat birçok eksiğinin olduğunun altını çizen Başkan İsmail Uyanık, “Stadımız çok iyi. İyi niyetlerle yapılmış. Ama maalesef bir sürü eksiği olan, beğenmediğimiz etrafı dağlarla çevrili olan statlardaki zemin bizim zeminimizden çok daha iyi. Bizim futbolcularımız stadın belirli bölümlerinde bataklıkta gibi oynuyorlar. Dolayısıyla futbolcuları tribünler mutlaka motive ediyor. Muhteşem bir seyircinin önünde oynamak hem bizim futbolculumuzu hem de rakip futbolcuyu motive ediyor. Fakat ortada bir zemin olayı var. Bu gerçekten çok üstünde durulması gereken bir konu. Özellikle futbol oynamak isteyen, yerden oynamak isteyen taktiklerde bu zemin ciddi bir sorun oluşturuyor” ifadelerini kullandı.SIRADAKİ HABER
}