Haberlerİstanbul haberProf. Dr. Adnan Ömerustaoğlu: 'Daha kaliteli düşünmek için yeterli kelime bilgis

Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu: 'Daha kaliteli düşünmek için yeterli kelime bilgis - İstanbul haber

İhlas Eğitim Kurumları Dünya Felsefe Günü kapsamında bir seminer düzenledi. İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü Konferans Salonu'nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu katıldı.

Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu: 'Daha kaliteli düşünmek için yeterli kelime bilgis

Prof. Dr. Ömerustaoğlu, eleştirel düşünmeye sahip olan toplumlara rasyonel toplumlar denildiğini ifade ederek, 'Eleştirel düşünceyi sahiplenen rasyonel toplumlarda bilimsel, sanatsal ve felsefi üretim çok yüksek oluyor. Bu özelliklerinden dolayı rasyonel toplumlar dünyayı yönetiyorlar' dedi.
Öğrencilere 21. yüzyılda insandan istenen temel yetkinlikleri anlatan Prof. Dr. Ömerustaoğlu, 2020 yılının temel yetkinliklerinin ilk sırasında eleştirel düşünce ve problem çözmenin yer aldığını söyledi.
Yetkinliklerin, bilginin hatta mesleklerin de zaman içinde değiştiğine vurgu yapan Prof. Dr. Ömerustaoğlu, 'Yirmi yıl önce popüler olan meslekler şu anda adeta yok oldular. Yirmi yıl sonra da şimdi hiç düşünemediğimiz meslekler ortaya çıkacak. Bugünkü bilgilerimiz değişecek, bugünkü meslekler değişecek ve değersizleşecek ancak değişmeyecek tek şey aklımızı kullanma gücü olacak' dedi.
Eğitimin tek amacının düşünmek için aklı eğitmek olduğuna inandığını söyleyen Prof. Dr. Ömer Ustaoğlu, düşünmek için aklı eğitebilirsek o akılla tüm meselelerin çözüleceğini ifade etti.
Düşünmenin bir dil faaliyeti olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ömerustaoğlu, 'Düşünme bir dil faaliyetidir. İyi düşünmek için dilimizi iyi kullanmamız gerekiyor. Bunun için de yeterli kelimeye sahip olmamız lazım. Şöyle düşünelim; bir kişi 200 kelime ile konuşuyor, 200 kelime ile düşünüyor. Başka bir kişi iki bin kelime ile konuşup iki bin kelime ile düşünüyor. Hangisi düşünce olarak ileride olacak? Çok basit daha fazla kelime ile konuşup daha fazla kelime ile düşünen ileride olacak. Daha kaliteli düşünmek için daha fazla kelimeye bunun içinde daha fazla okumaya ihtiyacımız var' dedi.
Konuşmasının devamında dünyanın önde gelen düşünürlerinin sözlerinden örnekler veren Prof. Dr. Ömerustaoğlu, eleştirel düşünmenin aşamalarını, eleştirel düşünebilen ve düşünemeyen insanlar arasındaki farkları anlatarak semineri sonlandırdı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Çorumspor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

1 Yeni Çorumspor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

Yılport Samsunspor Kırşehir'i farklı yendi: 5-0

2 Yılport Samsunspor Kırşehir'i farklı yendi: 5-0

TOKİ kentsel dönüşüm için İlkadım'da

3 TOKİ kentsel dönüşüm için İlkadım'da

Cinayet tutuklusu hastaneden kaçtı

4 Cinayet tutuklusu hastaneden kaçtı

Samsunspor Balıkesir'i 3-2 ile geçti

5 Samsunspor Balıkesir'i 3-2 ile geçti

7 Aralık Cumartesi il il güncel fındık fiyatları! Fındık fiyatları ne kadar?

6 7 Aralık Cumartesi il il güncel fındık fiyatları! Fındık fiyatları ne kadar?

Yılport Samsunspor, Yeni Çorumspor'a hazır

7 Yılport Samsunspor, Yeni Çorumspor'a hazır

Yılport Samsunspor Çorum'a hareket etti

8 Yılport Samsunspor Çorum'a hareket etti

Samsun'da uyuşturucu hap satarken yakalandı

9 Samsun'da uyuşturucu hap satarken yakalandı

İki kişiyi uyurken öldürdü

10 İki kişiyi uyurken öldürdü


SIRADAKİ HABER
}