Haberlerİzmir haberNif Çocuk Orkestrası enstrümanları törenle teslim edildi

Nif Çocuk Orkestrası enstrümanları törenle teslim edildi - İzmir haber

Türkiye'de yerel yönetim desteği ile 4. çocuk senfoni orkestrasını kurmak için hazırlıklarını tamamlayan Kemalpaşa Belediyesi, seçmelerde başarılı olan öğrencilere enstrümanlarını törenle teslim etti.

Nif Çocuk Orkestrası enstrümanları törenle teslim edildi

Yaklaşık 2 aylık süren hazırlık çalışmasının ardından Türkiye'nin 4. çocuk senfoni orkestrası Kemalpaşa Belediyesi tarafından kuruluyor. 'Nif Çocuk Orkestrası' adıyla kurulan orkestra, ilk etapta sadece yaylı enstrümanlardan oluşuyor.
Kemalpaşa Kültür Merkezinde düzenlenen törene Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'nın eşi Lütfiye Karakayalı ile Başkan Yardımcısı Yusuf Kurt ve Kemalpaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür Pelin Gören de katıldı. Proje koordinatörü Şef Sinan Bora Sarıbaş, hayırsever iş adamları tarafından desteklenen orkestranın ilerleyen zamanlarda diğer enstrümanların da katılması ile senfoni orkestrasının tamamlanacağını söyledi. Sarıbaş, '20 Ekim tarihi itibari ile 40 öğrencimiz ile çalışmalarımıza teorik olarak başladık. Bugün sponsor firmalarımızın destekleri ile enstrümanlarımız geldi ve artık müzik öğretmenlerimizin nezaretinde pratik çalışmalarımıza da başlayacağız. Orkestramız, keman, viola, viyolonsel ve kontrabas gibi yaylı enstrümanlardan oluşuyor. Kadromuza ilerleyen zamanlarda üflemeli ve vurmalı çalgılar da eklenerek, orkestramız çocuk senfoni orkestrasına dönüşecek. Projemiz ile ulusal ve uluslararası festival, konser, yarışmalara katılmanın yanı sıra, milli gün ve bayramlarda da etkinlikler düzenlemeyi hedefliyoruz.
Nif Çocuk Orkestrası Yönetimi olarak eğitim müfredatımızda, ulusal ve uluslararası tanınmış ülkemizin en önemli keman virtüozü ve sanatçılarından biri olan Prof. Dr. Cihat Aşkın'ın 2001 yılında kurduğu müzik eğitim programı ve projesi olan Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) müzik eğitim programını uygulayacağız. Bu program, sadece klasik batı müziğini değil, kendi klasik ve halk müziğimizi de bilimsel temeller üzerine inşa ve icra ederek, tarih ve millet bilincimizi diri tutmayı da hedefliyor.' dedi.

Dezavantajlı çocuklara sana eğitimi fırsatı
Projenin önemli hedeflerinden birinin de ekonomik ve sosyal dezavantajlı çocuklara sanat ve sanat eğitimine ulaşmalarını, ulusal ve uluslararası platformlarda ülkemizi en güzel şekilde temsil ve başarılara imza atmalarını sağlamak olduğunu kaydeden Sarıbaş, ekibin kurulmasında emeği geçen başta Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı'ya, eşi Lütfiye Karakayalı'ya, Başkan Yardımcısı Yusuf Kurt'a ve diğer katkı sunan herkese teşekkür etti.
Konuşmaların ardından, öğrencilere enstrümanları Lütfiye Karakayalı, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kurt ve Kemalpaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Pelin Gören tarafından verildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ticari taksi TIR'a çarptı

1 Samsun'da ticari taksi TIR'a çarptı

Yeni Çorumspor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

2 Yeni Çorumspor - Yılport Samsunspor maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

Yılport Samsunspor, Yeni Çorumspor'a hazır

3 Yılport Samsunspor, Yeni Çorumspor'a hazır

7 Aralık Cumartesi il il güncel fındık fiyatları! Fındık fiyatları ne kadar?

4 7 Aralık Cumartesi il il güncel fındık fiyatları! Fındık fiyatları ne kadar?

Muhtarı 14 bin lira dolandırdılar

5 Muhtarı 14 bin lira dolandırdılar

Şizofren kızın çıkardığı yangında annesi öldü

6 Şizofren kızın çıkardığı yangında annesi öldü

TEM'de bariyerlere çarpan tır şarampole yuvarlandı

7 TEM'de bariyerlere çarpan tır şarampole yuvarlandı

Samsun Gazi'de doktorlar şampiyon

8 Samsun Gazi'de doktorlar şampiyon

7 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu

9 7 Aralık Cumartesi Samsun hava durumu

Gönüllü öğrenciler mülteci çocuklar için oyuncak üretiyor

10 Gönüllü öğrenciler mülteci çocuklar için oyuncak üretiyor


SIRADAKİ HABER
}