HaberlerUzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu: 'Menopoz döneminde kırıklara dikkat'

Uzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu: 'Menopoz döneminde kırıklara dikkat'

Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, menopozdan 1 yıl önce, menopozdan 2 yıl sonra hormon eksikliği ile beraber hızlanmış kemik yoğunluğunda azalma, erime ve kırık riskinde artış olabileceğini söyledi

Uzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu: 'Menopoz döneminde kırıklara dikkat'

Menopoz, ortalama 45-55 yaşları arasında, düzensiz adet kanamaları ile başlayan ve adetin tamamen kesilmesiyle sona eren, kadın hayatındaki doğal bir dönemdir. Menopoza geçiş döneminde östrojen eksikliği semptomları ile birlikte, düzensiz kanamalar, gebe kalamama, kardiyovasküler hastalıkların görülme riskinde artış ve kemik erimesinin hızlanması ile kadınlar, fiziksel olduğu kadar sosyal ve psikolojik yönlerden de yoğun olarak etkilendikleri bir döneme girmektedirler.

Menopoz Kadınları Fiziksel, Sosyal ve Psikolojik Olarak Etkiler

Medicana International Samsun Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, menopoz ve menopoz öncesi 1-2 yılda hastalarda, birtakım fizyolojik değişiklikler, istenmeyen ve rahatsız edici belirtilerin olduğunu belirterek, bu dönemde düzensiz adet kanamaları, sıcak basmaları, çarpıntılar, aşırı terleme, uykusuzluk ve gece terlemeleri, mide-barsak rahatsızlıkları, karıncalanmaların olabileceğini, östrojen hormonu eksikliği nedeniyle vaginal ve üriner organlarda kurumalar görüldüğünü ifade etti.

Menopozun İstenmeyen Bulgularına En Etkili Tedavi Hormon Alımıdır

Dr. Gökosmanoğlu "menopozun istenmeyen bulgularına en etkili tedavi hormon alımıdır. Kadınlarda doğal östrojen içeren besin destek preparatları, özellikle hormona bağlı kanser, damar tıkanıklıkları riski olan kadınlarda önerilmez. Menopoz şikayetlerinin kontrolünde diğer bitki ve vitaminlerin kullanımı ile ilgili öneri yoktur. Eğer doğal hormon kullanılacaksa soya kullanımı destek şeklinde değil de soyalı yiyeceklerin yenmesi şeklinde olabilir"’ diye belirtti.

Menopozda Hızlı Kemik Erimesine ve Kırklara Dikkat

Menopoz döneminde hızlı bir kemik erimesi olduğunu belirten Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, kemik erimesi sonucu bel, kalça ve ön kolda kırıklar olabileceğini belirtti. Aslında 20 yaşından sonra kemik erimesi başladığını, menopoz dönemine kadar çok önemli bir erime olmadığını söyledi. Menopozdan 1 yıl önce, menopozdan 2 yıl sonra hormon eksikliği ile beraber hızlanmış kemik yoğunluğunda azalma, erime ve kırık riskinde artış olduğunun altını çizen Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, Bu dönemde tedavi olunmaması durumunda boyda kısalma, belde öne ve yanlara eğilme, boyunda çökme, kemiklerde kırıklar olabileceğini vurguladı. Batı toplumu kadınlarının ileri yaşlarda bile dik durabilmelerinin, vücutlarında şekil bozuklukları olmamasının bu dönemde alınan hormonal tedaviler, vitamin destekleri ve spor ile mümkün olduğunu belirten Dr Gökosmanoğlu, "Kadınlarda menopoz döneminde uygulanan hormon tedavisi kemik erime hızını azaltmada yardımcı olmaktadır. Kadınlarda kemik kitlesini korumak ve kırıkları önlemek için egzersiz yapılmalı, yeterli kalsiyum ve vitamin D alınmalı, sigara bırakılmalı, düşmeleri önlemek için yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır. Kemik erime tedavilerini (bifosfonatlar gibi) kullanamayan veya yan etki oluşturan osteoporotik kırık riski yüksek kadınlarda, hormon tedavisi verilebilmektedir" dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

İşte Samsunspor'un muhtemel 11'i

1 İşte Samsunspor'un muhtemel 11'i

VALİ KAYMAK'IN 'SAMSUNSPOR' HAYALİ

2 VALİ KAYMAK'IN 'SAMSUNSPOR' HAYALİ

18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

3 18 Ocak Cumartesi Samsun hava durumu

Pendikspor- Samsunspor maçının kadroları belli oldu

4 Pendikspor- Samsunspor maçının kadroları belli oldu

Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

5 Feci kaza: 3 ölü 2 yaralı

Ticaret Borsası Başkanı FETÖ'den tutuklandı

6 Ticaret Borsası Başkanı FETÖ'den tutuklandı

Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

7 Çocuğunu bıçakladıktan sonra canına kıydı

Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

8 Polisin bacağından vurduğu kişi öldü

Pendikspor - Yılport Samsunspor maçı canlı anlatım

9 Pendikspor - Yılport Samsunspor maçı canlı anlatım

Samsunspor altın buldu

10 Samsunspor altın buldu


SIRADAKİ HABER
}