Haberlerİzmir HaberleriEsnaf su krizini fırsata çevirdi

Esnaf su krizini fırsata çevirdi - İzmir Haberleri

İzmirli esnaf, 3. gününe giren su krizini fırsata çevirdi. Su kesintisi nedeniyle tezgahlarındaki meyve-sebzelerin yanına şişe şişe su koyan manav ve şarküteri ürünlerinden çok dükkanın önüne koydukları suları satan yufkacı ilginç görüntüler oluşturdu.

Esnaf su krizini fırsata çevirdi

İzmir'de Tahtalı Barajı ile Göreme Arıtma Tesisi arasında bulunan ana isale hattındaki arıza nedeniyle Buca ve Gaziemir'in tamamı ile Karabağlar ilçesinin bir kısmında su kesintisi yaşandı. Kesintinin 3. gününe giren İzmirliler, çevrede bulunan benzinlikten su bidonları ile su taşırken, esnaflar da krizi fırsata çevirdi. Buca ilçesinde bir manav, yoğun su ihtiyacı nedeniyle meyve ve sebzeleri koyacağı bölümlerin bir kısmına şişe şişe su yerleştirirken, manava meyve-sebze almaya gelen vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Bir yufkacı ise şarküteri ürünlerinden çok su sattıklarını söyledi. Öte yandan, İZSU tarafından yapılan açıklamada, arızanın giderildiği ve öğle saatlerinden sonra kademeli olarak suların geleceği belirtildi.

'Elma alacaktım ama su alıp gideceğim'
Manava elma almak için geldiğini ancak su şişelerini görünce çok şaşırdığını belirten Zafer Sağsolak isimli vatandaş, 'Ben buraya meyve almaya geldim ama tezgahta su görünce çok şaşırdım. Tezgahın bir kısmına karpuz, kavun, portakal; bir kısmına da su koymuşlar. Elma alacaktım ama bu gidişle su alıp gideceğim galiba. İzmir'de daha önce böyle bir sorunun yaşandığını hatırlamıyorum. 3 günden beri insanlar çok sıkıntı yaşadı. İnsanlar bidonlarla su taşıyor' dedi.
Mehmet Kılıç isimli vatandaş ise 'Yapacak bir şey yok. Suların gelmesini bekliyoruz. Boru basınçtan patlamış. İnsanları suçlamaya gerek yok. Sular bugün gelmeye başlayacak' diye konuştu.

'300-400 şişe su sattık ama vatandaş mağdur'
Dükkanında şarküteri ürünleri satan Çınar Polat isimli esnaf, vatandaş mağdur olmasın diye dükkanında su sattığını söyledi. Polat, 'İzmirimizde sular kesik. Su satışlarından memnunuz ama vatandaş da mağdur. Vatandaşlar mağdur olmasın diye tüm dükkanlar su yığınları ile dolu. Vitrinler su dolu. Karşıdaki manav meyve-sebzeleri kaldırıp adeta su dağı yaptı. Günde 10-15 şişe su satarken şimdi günde 300-400 şişe su sattığımız oldu. Su satışları iyi ama vatandaş mağdur. İnşallah kısa sürede sorun çözülür' ifadelerini kullandı.

'Su almaya gelirken terleyip su tüketiyoruz'
Öte yandan, suların 3 gündür kesik olması nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten vatandaşlar, pazar arabalarına yükledikleri bidonlarla, çevredeki benzinlikten su taşıdı. Ramazan Aydın, 'Bazen kuyruk oluyor Kaynaklar'a kadar gidiyorum. Bugün sular gelmezse halimiz perişan. Sabah kalkıp elimizi yüzümüzü burada yıkıyoruz' dedi.
Pazar arabasına doldurduğu su bidonları ile benzinlikten su alan Sedat Çam da, 'Havalar da sıcak. Su almaya gelirken su tüketiyoruz. Terledik. Bir kısmı ile duş alacağım, bir kısmını diğer ihtiyaçlar için kullanacağız' diye konuştu.

Esnaf su krizini fırsata çevirdi

SIRADAKİ HABER
}