Haberlerİzmir HaberleriÇeşme'de müzeler çocuklara açıldı

Çeşme'de müzeler çocuklara açıldı - İzmir Haberleri

18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle Çeşme Kalesi'ne gelen çocuklar kaleyi ve müzeleri gezerek tarih dersi aldılar.

Çeşme'de müzeler çocuklara açıldı

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından belirlenen ve tüm dünyada kutlanan 18 Mayıs Müzeler Günü nedeniyle Çeşme Kalesi'ndeki müzeler çocuklara açıldı.
18 Mayıs Müzeler Günü etkinlikleri çerçevesinde Çeşme Kalesi'ne gelen Süleyman Sami Sarı Ortaokulu öğrencilerini Çeşme Müzesi Müdürü Sevgi Soyaker ve arkeologlar karşıladılar. Müze görevlileri öğrencilere Çeşme Müzesi yazan şapkalar ve balonlar dağıtırken Müze Müdürü Sevgi Soyaker de müzelerde bulunan çeşitli eserlerin fotoğraflarının bulunduğu, üzerinde 'Beni bul' yazan kağıtlar dağıtarak, müze gezisi sırasında fotoğrafı bulunan eserleri bulmalarını istedi.
Öğrenciler, Müze Müdürü Sevgi Soyaker ve arkeologlar eşliğinde Çeşme Kalesi'nde bulunan, 1770 Deniz Savaşı'na ait tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi, sikkelerin ve Erithrai ile Bağlararası kazılarından çıkarılan eserlerin bulunduğu müzeleri ve tanrı tanrıça heykelleri, çeşitli dönemler ait mezar taşlarının bulunduğu müzeleri gezerek arkeologların verdiği bilgileri ilgi ile dinlediler. Öğrenciler, kale bahçesinde hazırlanan bir alanda da kazı çalışması yaparak çeşitli tarihi eserleri buldular. Kale ve müze gezisi sonunda da öğrencilere kek ve meyve suyu ikram edildi.

24 Mayıs'a kadar sürecek etkinliklerle kutlanacak
Çeşme Müzesi Müdürlüğü 18 Mayıs Müzeler Günü'nü 24 Mayıs'a kadar sürecek etkinliklerle kutlayacak. Hazırlanan programa göre, bugün saat 16.00'da Çeşme Kalesi Sergi Salonu'nda, Çeşme Halk Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla hazırlanan Kat-ı Sanatı ve İğne Oyası Sergisi'nin açılışı yapılacak.
Müzeler Günü kutlamaları kapsamında, 22 Mayıs Pazartesi günü, saat 10.00'da, Dalyan Mahallesi'ndeki Süleyman Sarı Ortaokulu'nda, Emel Karaburun'un sunacağı 'Kültür Varlıkları ve Müze' ve Elif Gonca Şen'in sunacağı 'Müzeler ve Tartışılan Tarih' başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.
Etkinlikler, 23 Mayıs Salı günü, Çeşme'nin tarihine ışık tutan Bağlararası ve Erythrai kazılarının Çeşme İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine tanıtılması ile devam edecek. Öğrenciler, arkeologlardan kazılar hakkında bilgi alacaklar.
Müzeler Günü etkinlikleri, 24 Mayıs Çarşamba günü, saat 10.00'da İlçe Jandar Komutanlığı'nda, 'Kültür Varlıkları ve Kaçakçılık' konulu sunum ile sona erecek.

Çeşme’de müzeler çocuklara açıldı

SIRADAKİ HABER
}