Haberlerİzmir Haberleri'Lice Davası' İzmir'de görülmeye devam edildi

'Lice Davası' İzmir'de görülmeye devam edildi - İzmir Haberleri

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edildi. Tanık olarak o dönem Binbaşı rütbesinde görev yapan askeri personel dinlendi.

'Lice Davası' İzmir'de görülmeye devam edildi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 22 Ekim 1993'te dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin yaşamını yitirdiği olaylara ilişkin açılan dava, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edildi. Bugün 16'ıncı duruşması yapılan davaya sanık emekli Albay Eşref Hatipoğlu'nun avukatı Mehmet Eren Turan, müştekiler Muhammed Bayar, İlhami Bayar müşteki avukatları katıldı. Müştekilerin çoğunun Diyarbakır'da olduğu için görülen davaya katılamadığı belirtildi. 'Taammüden öldürme', 'Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik', 'Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan dönemin Jandarma Komutanı emekli Albay Eşref Hatipoğlu duruşmaya katılmadı.

Dönemin binbaşısı anlattı
Tanık olarak, o dönemde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığında Harekat ve Asayiş Şube Müdürü olarak görev yapan Binbaşı Mustafa İhsan Batı Ankara'dan SEGBİS aracılığıyla dinlendi. Olay gönü sabah saatlerinde Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ile birlikte Diyarbakır'dan Lice Komando Tugayı'nın içinde bulunan alana helikopter ile indiklerini belirten o dönem Binbaşı olarak görev yapan Batı, 'Birliklerimiz biz indiğimizde operasyon bölgesine yaklaşıyordu. Operasyonunu başında Bahtiyar paşa vardı ve operasyonu indiğimiz Lice Komando Tugayı'ndan yönetiyordu. Biz Diyarbakır'dan Lice'ye geldiğimizde henüz çatışma yoktu. Bizim helikopterimize karış ateş açılmadı. Biz indikten yaklaşık bir saat sonra bir polis aracına ateş açıldığı haberini aldık. O olayda kısa bir süre sonrada komando tugayına dört bir yandan ateş altına alındı. Tugaydan da karşılık verildi. Bu karşılıklı çatışmanın ne kadar sürdüğünü bilmiyorum. Çünkü Bahtiyar Aydın vuruldu. Jandarma tugayı ateş altında olduğu için helikopter iniş yapmayacağından ben Bahtiyar paşayı zırhlı bir araçla güvenli bir noktaya götürerek helikopterle Diyarbakır'a götürdüm. Bu nedenle Lice'de yakılan evler veya ölen kişiler ile ilgili olarak nasıl olduğuna ilişkin bilgim yoktur. Bahtiyar Aydın'ın uzun mevzili Kanas ile vurulmuş olabileceği muhtemeldir' dedi.

Hatipoğlu'nun tutuklanmasını talep ettiler
Tanık olarak SEGBİS'ten dinlenecek Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Mehmet Emin Özkan'ın kulağında problem olduğu için ve mahkeme heyetini duyamadığı için ifadesi alınamadı. Müşteki avukatları, Şemdin Sakık'ın tanık olarak dinlenmesini, olay yerinde keşif yapılmasını, Bahtiyar Aydın'a müdahale eden doktorun dinlenmesini, ölüp ölmediğinin belli olmadığının ileri sürüldüğü Tünay Yanardağ'ın DNA raporu ve sanık Eşref Hatipoğlu'nun tutuklanmasını talep etti. Sanık avukatı Mehmet Eren Turan, 'Katılanlar her duruşmada müvekkilim hakkında tutuklama talep etmektedir. Müvekkilim yapmış olduğu görev nedeniyle şuan yargılanıyor. Sürekli tehdit aldığı için mahkemeye korumalarla gelip ifade vermiştir. Can güvenliği söz konusudur. Katılan taraflarının tüm taleplerinin yargılamaya bir katkı sağlamayacağı için taleplerinin red edilmesine, müvekkilimin tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz' dedi.

Ekim ayına ertelendi
Mahkeme heyeti kısı bir aradan sonra, Genelkurmay Başkanlığına, olay sırasında ölen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'a müdahale eden doktorun kimliğinin öğrenilmesi için yazı yazılmasına, Deniz Baykal, Mithat Bereket, İnal Erkan, Şemdin Sakık, Hasan Kundakçı ve İlker Başbuğ'un tanık olarak dinlenmelerine ilişkin talepleri daha önceki duruşmalarda reddedildiği için ve dosyanın geldiği aşama itibari ile dinlenmelerine ilişkin talebin reddine, olay yerine ilişkin krokilerin mevcut olması nedeniyle keşfin reddedilmesine, Tünay Yanardağ ili ilgili olarak DNA raporu talebinin reddedilmesine karar verip eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı Ekim ayına erteledi. Duruşmanın bitmesinin ardından müştekilerin avukatları adliye çıkışında açıklama yaptı.

’Lice Davası’ İzmir’de görülmeye devam edildi

SIRADAKİ HABER
}