X Reklamı Kapat

Düzce haber: (Özel haber) Su kabaklarına hayat veriyor

Düzce haber: Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümü mezunu Ebru Aydınlı kurduğu sanat atölyesinde su kabaklarına hayat veriyor. Aydınlı'nın su kabaklarından yaptığı abajur ile süs eşyaları 7'den 70'e herkesin ilgisini çekiyor.

(Özel haber) Su kabaklarına hayat veriyor
Düzce haber:
Yıllar önce köylerde yetiştirilen ve son zamanlarda ekimi de fazla yapılmayan su kabakları Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği bölümü mezunu Ebru Aydınlı'nın elinde yeniden hayat buluyor. Ebru Aydınlı'nın kurduğu sanat atölyesinde Ege ve Akdeniz bölgesinden getirttiği su kapaklarına yaptığı işlemeler büyük ilgi çekiyor. Aydınlı yaptığı sanatsal çalışmaları gelecek kuşaklara da aktarmak istiyor.
20 yıldır sanat ile iç içe olduğunu söyleyen Ebru Aydınlı bu uğraşa nasıl başladığını ise şu şekilde anlatıyor: 'İlk başlarda kabaklar ilgimi çekti. Merak ettim çünkü gece karanlıkta görüntüleri çok güzel. Üzerine resim yapabilir miyim diye düşündüm. Demeneler sonucunda da oldu. Hangi kabağa ne desen gidecekse ona göre çalışma yapıyorum. Onun üzerinde ne güzel duracaksa önce hayal ediyorum sonra çiziyorum sonra da deliyorum'.
Su kapaklarından yaptığı abajurları monte ettiği ağaçları ise deniz kenarlarından bulduğunu ifade eden Aydınlı bunun nedeninin ise 'Tuz yemiş ağaçların dokusu daha sıkı oluyor ve rengi farklı oluyor. Ardından ise onları vernikliyorum. Daha sonra ise bunlara uygun hangi kapak hangi desen olacaksa o şekilde yerleştiriyorum elektrik sistemini de döşedikten sonra ortaya güzel bir görüntü çıkıyor' dedi.
Aydınlı bir kabağın işlemesinin bir hafta sürdüğünü ve genelde her türlü motif desenini kullandığını belirterek 'Fiyatları yapılan işçiliğe göre değişiyor. 100 liradan başlıyor bir liraya kadar çıkıyor' dedi.

(Özel haber) Su kabaklarına hayat veriyorEN ÇOK OKUNANLAR

Son dakika pürüzü

1 Son dakika pürüzü

İmza bugüne kaldı

2 İmza bugüne kaldı

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz Yanlış yaptılar

3 Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz: 'Yanlış yaptılar'

 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz Kılıça ayıp ettiler

4 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Kılıç'a ayıp ettiler'

Samsunda FETÖ operasyonu 17 kişi adliyede

5 Samsun'da FETÖ operasyonu: 17 kişi adliyede

Samsunsporda golcüler iş başında

6 Samsunspor'da golcüler iş başında

Depremin ardından Muğlada son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandı

7 Depremin ardından Muğla'da son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandı

Samsunspordan Kılıça teşekkür

8 Samsunspor'dan Kılıç'a teşekkür

Sıra sağlıkta

9 Sıra sağlıkta...

Samsunspordan Bakan Demircana kutlama mesajı

10 Samsunspor'dan Bakan Demircan'a kutlama mesajı


SIRADAKİ HABER