İstanbul haber: 'Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları' ödül töreni

İstanbul haber: 'Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları' final gecesi ve ödül törenine katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Bilim ve teknolojiyi üreten değil tüketen toplumlar haline geldikçe başımıza açılan sorunlara çözüm üretmeyiz' dedi.

'Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları' ödül töreni

Çekmeköy Belediyesi'nin düzenlediği 'Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları' final gecesi ve ödül töreni Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz uzaya çıkan ilk Suriyeli Muhammed Ahmed Faris ve çok sayıda davetli katıldı. Uluslararası Bilim Olimpiyatlarının tanıtım videosu ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.
Ardından Araştırma, Teknoloji ve Enerji Verimliliği adı altındaki 3 kategorinin birincilerine 15 bin TL, ikincilerine 10 bin TL, üçüncülere 5 bin TL, 4'üncü ve 5'incilere ise bin TL ödül verildi. Enerji kategorisinde Borla Gelen Enerji projesi, Teknoloji kategorisinde Robotik El Sistemi, Araştırma kategorisinde Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork projesi birincilik ödülünü aldı.
İcat oluşturan liseli gençlerin katıldığı olimpiyatlarda, 12 ülkeden 484 proje yarıştı. Teknoloji, tıp ve savunma sanayi alanlarında yerli beyinlerin yetişmesinde umut vaat eden projeler, akademisyenler tarafından değerlendirildi. İlk 100'e kalan projeler Maltepe Üniversitesi Kampüsü'nde sergilendi.

Mustafa Ceceli sahne aldı
Ödül töreninin ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde Mustafa Ceceli sahne aldı. Ceceli unutulmaz şarkılarını gençler için seslendirdi.

'Sorunları aşacak ve çözecek olan aklı ve ürettiği teknoloji ile insandır'
Bilim ve teknoloji sayesinde dünyanın her geçen gün değiştiğini ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Teknolojinin getirdiği değişim her zaman iyi yönde olmayabiliyor. Bugün yaşadığımız hayatta insanların karşı karıya olduğu birçok sorun oluyor. Bu sorunları aşacak ve çözecek olan aklı ve ürettiği teknoloji ile insandır. Özellikle İslam ülkelerine büyük bir sorumluluk düşüyor. Bugün İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunların temelinde akıldan ve bilimden uzaklaşmış olmamız geliyor. Bilim ve teknoloji ilw aramız açıldığından bu yana tarih sahnesinden geriye düşmeye başladık. Bilim ve teknolojiyi üreten değil tüketen toplumlar haline geldikçe başımıza açılan sorunlara çözüm üretmeyiz' dedi.

'Çekmeköy denildiği zaman eğitim ve kültür geliyor akıllara'
Belediyeciliğin sadece bina ve alt yapı yapmak olmadığına vurgu yapan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, '8 yılın sonunda Çekmeköy denildiği zaman eğitim ve kültür geliyor akıllara. Çekmeköy Belediyesi olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyorum. Teknolojinin geldiği yer öyle ki artık Türkiye Cumhuriyeti kendi tankını, topunu, helikopterini ve silahını yapacak noktaya geldi. Artık sanayisi ile dünya ile yarışacak bir noktaya geldi' şeklinde konuştu.

“Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları” ödül töreniEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a trafik kazası: 1 ölü

1 Samsun'a trafik kazası: 1 ölü

Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayan görüntü

2 Samsun'da aksiyon filmlerini aratmayan görüntü

Samsun Cumhuriyet Savcılığından 'emzirmeye müsaade edilmedi' açıklaması

3 Samsun Cumhuriyet Savcılığından 'emzirmeye müsaade edilmedi' açıklaması

İkisi de oynuyor

4 İkisi de oynuyor

Öztürk'ten prim hamlesi

5 Öztürk'ten prim hamlesi

Gümüşçüyü soyup eğlenmek için gittikleri pavyonda yakalandılar

6 Gümüşçüyü soyup eğlenmek için gittikleri pavyonda yakalandılar

İpekoğlu ilk peşinde

7 İpekoğlu ilk peşinde

Samsun'daki 'dayak kreşi'nden yeni görüntüler

8 Samsun'daki 'dayak kreşi'nden yeni görüntüler

Samsun'da hafta sonu hava nasıl olacak?

9 Samsun'da hafta sonu hava nasıl olacak?

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Güzel sonuçla döneriz'

10 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Güzel sonuçla döneriz'


SIRADAKİ HABER