İki ayda 57 esnafa 2.3 milyon kredi

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, 2015 yılında 482 kişiye 22 milyon, 2016 yılının ilk iki ayında ise 57 kişinin 2 milyon 286 bin işletme kredisi kullandırıldığı söyledi

İki ayda 57 esnafa 2.3 milyon kredi

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin mali genel kurulu toplantısı yapıldı. Atatürk İş Merkezi konferans salonunda yapılan mali genel kurula Türkiye Şoförler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın başkanlık etti.

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, konuşmasında 2015 yılında 482 kişiye 22 milyon, 2016 yılının ilk iki ayında ise 57 kişinin 2 milyon 286 bin işletme kredisi kullandırıldığı ifade etti.

Bölgede en fazla faizsiz kredi kullandıran kooperatif olduklarını ifade eden Demirkan, "Her ne kadar toplumda faizsiz kredi kullanımıyla ilgili söylentiler dolaşsa da bölgede en fazla faizsiz kredi kullandıran kooperatif olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

FAALİYETLERİ ANLATTI
Demirkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geçen yıl 3 ay içerisinde tam 8 ortağımız rahmetli oldu. Bunların ailelerine bıraktıkları borç yükü 565 bin lira oldu. Bunlardan 4 ortağımızın ailesi reddi miras yoluna gitti. Bu yüzden ortaklarımızı ve ailelerini bu borç yükünden kurtarmak için sigorta şirketi ve kooperatif olarak yapılabilecekleri kararlaştırdık. Yapılacak hayat sigortasını bankamızın da desteği ile kabul ettirdik. Yaş sınırı olmaksızın kredi bakiyesi binde 6 pirimle bir yıl sigorta kapsamına alınacak. Bu günden itibaren yüzde 1,5 olan kooperatif payını yüzde 1’e düşürüyoruz. Böylece 100 bin liralık bir kredide ilk yıl için kooperatif olarak 500 lira almamış oluyoruz. Ortağımız bunun üzerine sadece 100 lira ekleyerek kredisini bir yıl sigorta ettirmiş olacak. Devam eden yıllarda sigorta yenilemesinde yine aynı prosedür uygulanacak. Bu işlemin ise kooperatifimize yıllık maliyeti 200 bin lira olacak."

Kooperatif bütçesinden üniversite öğrencilerine burs verdiklerini de vurgulayan Demirkan, "Her yıl 50 bin lira ile 109 öğrencimize burs veriyorduk. 2016 yılında bu rakamı 60 bin liraya çıkarıyoruz. Toplamda 9 ay boyunca 58 bin 860 lira burs vereceğiz" ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

1 Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

Son prova Samsunspor'un

2 Son prova Samsunspor'un

Samsunspor'a ceza kapıda

3 Samsunspor'a ceza kapıda

İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

4 İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

5 Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

6 Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

7 Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

Canberk tribünde

8 Canberk tribünde

Meteoroloji'den kuvvetli kar uyarısı

9 Meteoroloji'den kuvvetli kar uyarısı

Onlar da izledi

10 Onlar da izledi


SIRADAKİ HABER