İki ayda 57 esnafa 2.3 milyon kredi

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, 2015 yılında 482 kişiye 22 milyon, 2016 yılının ilk iki ayında ise 57 kişinin 2 milyon 286 bin işletme kredisi kullandırıldığı söyledi

İki ayda 57 esnafa 2.3 milyon kredi

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin mali genel kurulu toplantısı yapıldı. Atatürk İş Merkezi konferans salonunda yapılan mali genel kurula Türkiye Şoförler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın başkanlık etti.

Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, konuşmasında 2015 yılında 482 kişiye 22 milyon, 2016 yılının ilk iki ayında ise 57 kişinin 2 milyon 286 bin işletme kredisi kullandırıldığı ifade etti.

Bölgede en fazla faizsiz kredi kullandıran kooperatif olduklarını ifade eden Demirkan, "Her ne kadar toplumda faizsiz kredi kullanımıyla ilgili söylentiler dolaşsa da bölgede en fazla faizsiz kredi kullandıran kooperatif olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim" dedi.

FAALİYETLERİ ANLATTI
Demirkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geçen yıl 3 ay içerisinde tam 8 ortağımız rahmetli oldu. Bunların ailelerine bıraktıkları borç yükü 565 bin lira oldu. Bunlardan 4 ortağımızın ailesi reddi miras yoluna gitti. Bu yüzden ortaklarımızı ve ailelerini bu borç yükünden kurtarmak için sigorta şirketi ve kooperatif olarak yapılabilecekleri kararlaştırdık. Yapılacak hayat sigortasını bankamızın da desteği ile kabul ettirdik. Yaş sınırı olmaksızın kredi bakiyesi binde 6 pirimle bir yıl sigorta kapsamına alınacak. Bu günden itibaren yüzde 1,5 olan kooperatif payını yüzde 1’e düşürüyoruz. Böylece 100 bin liralık bir kredide ilk yıl için kooperatif olarak 500 lira almamış oluyoruz. Ortağımız bunun üzerine sadece 100 lira ekleyerek kredisini bir yıl sigorta ettirmiş olacak. Devam eden yıllarda sigorta yenilemesinde yine aynı prosedür uygulanacak. Bu işlemin ise kooperatifimize yıllık maliyeti 200 bin lira olacak."

Kooperatif bütçesinden üniversite öğrencilerine burs verdiklerini de vurgulayan Demirkan, "Her yıl 50 bin lira ile 109 öğrencimize burs veriyorduk. 2016 yılında bu rakamı 60 bin liraya çıkarıyoruz. Toplamda 9 ay boyunca 58 bin 860 lira burs vereceğiz" ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

1 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

4 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

5 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

6 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

7 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi


SIRADAKİ HABER