Haberlerİzmir HaberleriHayat kurtaran cihaz artık İzmir'de

Hayat kurtaran cihaz artık İzmir'de - İzmir Haberleri

Türkiye'de özelikle kadınların etkileyen rahim ağzı kanserini önceden teşhis eden tarama cihazı, İzmir'de de hastalara hizmet vermeye başladı.

Hayat kurtaran cihaz artık İzmir'de

Rahim ağzı kanseri, son yıllarda dikkat çeken hastalıklar arasına girdi. Hastalık özelikle kadınları etkilerken, kanseri önceden teşhis eden tarama cihazı İzmir'de de hizmet vermeye başladı. Gözde İzmir Hastanesi, yaptığı yatırımla cihazı İzmir'e getirirken, cihazın rahim ağzı dokusunda gelişen kanser öncesi hücresel değişimleri smear testi ve HPR testine göre 2 yıl daha erken teşhis edebildiği kaydedildi.
Cihazın İzmir'e getirilmesinin İzmir sağlık dünyası adına çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, getirdikleri cihazın rahim ağzı kanserini önceden haber veren dünyadaki ilk ve tek cihaz olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Özsoy, cihazın reflektan ve floresans spektroskopi tekniklerini uygulayarak dokudaki biyokimyasal ve morfolojik değişimleri gösteren kompleks verileri analiz etmek üzere taramayı gerçekleştirdiğini söyledi.

'Genç yaştaki kadınlarda yüzde 1 ile yüzde 3 arasında görülüyor'
Cihazın sadece hekim ya da hemşire tarafından uygulanabilen hızlı, acısız ve non - invazive bir test gerçekleştirdiğini aktaran Özsoy, ayrıca test aşamasında anestezi uygulamaya gerek olmadığını da kaydetti. Tarama sonuçlarının 80 saniye gibi hızlı bir şekilde yansıdığını ve gerektiğinde ileri teşhis ve tedavi amaçlı diğer prosedürlere geçiş kararının hemen verilebildiğinin altını çizen Özsoy, kanserle mücadelede erken teşhisin ve hızlı karar vermenin önemine dikkat çekti.
Rahim ağzı kanserinin genellikle genç yaştaki kadınlarda yüzde 1 ile yüzde 3 arasında görüldüğünü ifade eden Özsoy, şöyle devam etti:
'Geleneksel yöntemlerde ortaya çıkan yanlış negatif sonuçlar cihaz sayesinde ortadan kalkıyor. Hastalığın teşhisine ve buna bağlı olarak minimal cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilecek sorunların gecikerek büyümesine engel oluyor. Diğer yandan ortaya çıkabilecek yanlış pozitif sonuçları da ortadan kaldırıyor ve sağlıklı rahim ağzına sahip kadınların gereksiz kolpokopi, biyopsi ve cerrahi müdahale görmesi riskini engelliyor. Kanser daha oluşmadan yapılan analiz sonucunda uygulanacak tedaviyle genç yaşta menapoz ve rahmin alınması gibi risklerin önüne geçiyor. İnsan sağlığını bu denli etkileyen bir hastalığı önceden teşhis ederek önüne geçen bir cihazın İzmir'de mutlaka bulunması gerektiğini düşündük ve cihazı İzmir'e getirmeye karar verdik. Cihazımızın sadece İzmirli kadınlara değil çevre illerden de gelecek kadınlarımıza hizmet vermesini bekliyoruz. Geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilecek rahim ağzı kanserinin teşhisinde ve tedavisinde bu önemli adımı atmaktan dolayı mutluyuz. Artık İzmirli kadınlarımız rahim ağzı kanseriyle mücadelede çok daha etkin bir tedaviye sahipler.'

SIRADAKİ HABER
}