HaberlerGiresun HaberleriGiresun Belediye Meclisi'nde 'Suriyeli Çocuklar' tartışıldı

Giresun Belediye Meclisi'nde 'Suriyeli Çocuklar' tartışıldı - Giresun Haberleri

Giresun sokak ve caddelerinde dilencilik yapan ve mendil satan Suriyeliler belediye meclisinde tartışıldı.

Giresun Belediye Meclisi'nde 'Suriyeli Çocuklar' tartışıldı

Giresun Belediyesi Haziran ayı ilk toplantısına Şırnak'ta düşen helikopterde şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Toplantıda, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Belediye Meclis Üyesi Gökhan Bozalioğlu'nun meclis gündeminde 'Suriyeli çocuklar' konusunda sunduğu önergeye ilişkin konuşan Belediye Başkanı Kerim Aksu, küçük çocuklar gibi görülen çocukların 10 yıl sonra büyük tehlike oluşturacağını söyledi.
Son 1,5 aydır kendisinin de yoğun bir şekilde Suriyeli çocuklarla karşılaştığını belirten Aksu, 'Küçük çocuk gibi olarak gördüğümüz çocuklar 10 yıl sonra tam serseri moduna girecekler, çok büyük tehlike. Ben bun karşıyım Suriyelinin Giresun'da olması gibi ülkemizde olmasına da karşıyım. Bunlar mutlaka Suriye sınırında toplama kamplarıyla olmalıydı ülkedeki huzur geldiğinde tekrar geri gönderilmeliydi. Tüm Anadolu şehirlerine dağılması yanlış politika diye düşünüyorum' dedi.
'İşte 20 milyar dolar harcandı falan ama olay para değil' diyen Aksu 'Bakın Almanya 57 yıldır Türkiye'den işçi alıyor. Almanya'nın 77 yılda aldığı işçinin sayısı 3 milyon civarında. Bu insanlar bizim gibi yetişmeyecekler, eğitim ihtiyaçları var. Bu çocukların, eğitim ihtiyaçları şuanda görülmüyor. Eğitilmeyen çocuklarında yarın ne olacağı belli değil. Giresun'da 800 civarında Suriyeli var. Bunlar Valilik kanadı ile evlere yerleştiriliyorlar. Sürekli her sokağa bir polis bir zabıta koyamayız ve bunu böyle önleyemeyiz. 2009 yılında göreve geldiğimizde Giresun'da o tür insanlara sahip çıkarak işe aldık, huzur sağlandı şimdi Suriyeliler çıktı, aynı sokaklarda. En az da Giresun'da var. Türkiye'nin genelini düşünün bununla ilgili biran önce hükümetin politika üretmesi lazım' diye konuştu.

Giresun Belediye Meclisi’nde ‘Suriyeli Çocuklar’ tartışıldı

SIRADAKİ HABER
}