Haberler'Oku, Anla, Yaşa' projesiyle 170 bin kitap okundu

'Oku, Anla, Yaşa' projesiyle 170 bin kitap okundu

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan 'Oku, Anla, Yaşa' projesiyle 170 bin kitap okundu, kütüphanelerde üye sayısı artırıldı.

'Oku, Anla, Yaşa' projesiyle 170 bin kitap okundu

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinde kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, Türkçeyi düzgün kullanmak ve sınav başarılarını artırmaya yardımcı olmak amacıyla Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Oku, Anla, Yaşa Projesi"nde dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Proje kapsamında; öğrenciler tarafından 144 bin 992, öğretmenler tarafından 16 bin 266, veliler tarafından ise 11 bin 848 adet kitap okundu. 'Ben de Üyeyim' etkinliği ile halk kütüphanelerinin kullanımı artırıldı. Bu kapsamda halk kütüphanelerinin kullanım oranı okuyucu sayısı 53 bin 234 oldu. Kayıtlı üye ise 10 bin 949 çıktı. Ayrıca il genelinde yapılan resim ve afiş yarışmaları (okunan ve en sevilen kitabın resmedilmesi temalı) şiir yarışması (Samsun temalı) slogan yarışması (oku, anla, yaşa temalı) yarışmalarla, öğrencilere bu alışkanlığı kazandırmadaki basamaklardan biri olarak düşünüldü. Resim yarışması ilkokullara ve ortaokullara şiir ve slogan yarışması ortaokullara afiş yarışması da liselere uygulandı. İlçe Mili Eğitim Müdürlükleri tarafından gönderilen eserler arasından dereceye giren eserler ve öğrenciler yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan komisyon aracılığı ile belirlendi.

Oku, Anla, Yaşa Projesi resim(İlkokul) yarışmasında Gül Kahraman(Çatalarmut İlkokulu-İlkadım), resim (Ortaokul) yarışmasında, Sümeyye Bal (Kızılot Ortaokulu Çarşamba), slogan yarışmasında, Ahmethan Salih Şahin (Toybelen Ortaokulu İlkadım), şiir yarışmasında Mustafa Artış (Emirmusa Ortaokulu Asarcık), afiş yarışmasında Ersin İlki (Bafra Fen Lisesi) birincilik ödüllerini aldılar.

Törene; İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, il ve ilçe eğitim yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

SIRADAKİ HABER
}