Haberlerİzmir HaberleriSantur dinletisi hayran bıraktı

Santur dinletisi hayran bıraktı - İzmir Haberleri

Aliağa Belediyesi, Ramazan ayının coşkusunu düzenlediği geleneksel eğlenceler ile yaşatmaya devam ediyor.

Santur dinletisi hayran bıraktı

Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen 'Aliağa'da Ramazan' etkinlikleri vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. İftarını Avcı Ramadan Çocuk Oyun Rekreasyon Alanı'nda açan vatandaşlar, iftardan hemen sonra Sanat Sokağı'na akın ediyor.
Geleneksel ramazan eğlencelerinin altıncı gününde santur sanatçısı Sedat Anar, Aliağalılarla buluştu. Geleneksel dini müzik formatlarından beslenerek jazz, blues, Ortadoğu, Mezopotamya ve Anadolu müziğini özgün bir şekilde birleştiren Anar, tüm hünerlerini Aliağalılar için sergiledi. Tasavvuf müziğinin içinde önemli bir enstrüman olan santurdan yükselen ezgiler, dinleyenleri mest etti. Semazen gösterisi ile zenginleştirilen dinleti katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.
Türkiye'de çok nadir kullanılan bir enstrüman olan santuru icra ettiğini belirten Sedat Anar,'Santur eski bir Osmanlı çalgısıdır. Osmanlı saray müziğinde de kullanılıyordu. Ramazan ayı boyunca belirli günlerde Sanat Sokağı'nda dinletilerle Aliağalıların karşısına çıkacağım. Bektaşi nefesleri, ilahiler ve Türkülerden oluşan karma bir repertuar sunacağım. Tüm Aliağalıları, bu dinletilere davet ediyorum' dedi.

Santur dinletisi hayran bıraktı

SIRADAKİ HABER
}