Haberlerİftar sofrasına yüzde 11 zam

İftar sofrasına yüzde 11 zam

Türkiye Kamu-Sen Samsun İl Başkanı Levent Kuruoğlu, 4 kişilik bir ailenin Ramazan boyunca oruç açma maliyetinin bin 905 TL olduğunu belirterek, ''Oruç açmanın maliyeti son bir yıl içinde yüzde 11,3 oranında yükseldi'' dedi

İftar sofrasına yüzde 11 zam

Samsun Haber: TürkiyeKamu-Sen Samsun İl Başkanı Levent Kuruoğlu, sendikanın yaptığı araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 65,7 TL; 29 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyetinin ise asgari olarak bin 905 TL olduğu belirlendiğini söyledi. Geçen yıl bu rakamın bin 711,87 TL olarak hesaplandığını kaydeden Kuruoğu, ''Oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde 193 TL zamlandı'' ifadelerini kullandı.

SOFRAYA 194 TL ZAM GELDİ

Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 65,7 TL; bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise bin 905,3 TL olduğunu kaydeden Kuruoğlu, ''Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 16,43 TL, aylık ise 476,33 TL. Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının yüzde 68,4’ünü, yani üçte ikisinden fazlasını ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti yüzde 11,3 oranında yani 193 TL yükseldi'' diye konuştu.

BAYRAM İKRAMİYESİ ZARURET

Bu yıl memur maaşlarına yüzde 3 oranında yetersiz zam yapıldığını ve bu zammın da enfasyon karşısında eridiğini kaydeden Kuruoğlu, ''Bayram da yeni masraflar, yeni harcamalar demek. Bugüne kadar ifade ettiğimiz gibi kamu çalışanları ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi artık bir zaruret haline geldi. Huzur ve mutluluğun ayı mübarek Ramazan ayında bile kamu çalışanlarının sofralarına koyacakları bir tas çorbanın, bir hurmanın hesabını yapmaları; bayramlarda alacakları hediyelerle çocuklarını sevindirmenin mutluluğunu yaşayamamaları hepimizi derinden yaralıyor'' dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}