Haberlerİzmir HaberleriSeferihisar'da Ata ekmeği Armola şenliği

Seferihisar'da Ata ekmeği Armola şenliği - İzmir Haberleri

Günümüzde çok az rastlanan Topan Karakılçık Buğdayı Tohumunu bulup çoğaltan ve yüzlerce yıl önceki tekniklerle Ata ekmeği üreten Seferihisar Belediyesi, ekmeği ilçenin meşhur peyniri Armola ile büyük bir şenlikte ve Ramazan sofrasında buluşturuyor.

Seferihisar'da Ata ekmeği Armola şenliği

Seferihisar Belediyesi, 10 Haziran Cumartesi günü Ulamış Köyünde gün boyu devam edip iftar sofrasıyla birleşecek bir etkinliğe hazırlanıyor. 2011 yılında Tohum Takas Şenliğinde Gödence Köyünde bulunan Topan Karakılçık Buğdayı, uzun uğraşlar sonrasında Can Yücel Tohum Merkezinde çoğaltılıp köy değirmeninde aynı atalarımızın yaptığı şekilde öğütülerek un haline getirildi. Yüzde yüz doğal olarak elde edilen unla Turgut ve Ulamış köyündeki kadınlar taş fırında ekmek yapmaya başladı. Ata Ekmeği, önce Seferihisar'da ardından Seferihisar Belediyesine ait yöresel ürünlerin satıldığı www.seferibakkal.com internet sitesinde satılmaya başlandı. Ekmek, Türkiye'nin dört bir yanında büyük talep gördü. Talebe yetişmeye çalışan Seferihisar Belediyesi, ilçede birçok araziye Karakılçık buğdayı ekti. Şimdi o buğdayların hasat zamanı geldi. Şenlikte hem hasat yapılacak hem de kadınların ürettiği Ata ekmeği, Armola peyniriyle birlikte misafirlere sunulacak.
Gün boyu sürecek etkinliklerde Ulamış Köy Pazarı açılacak, taş değirmende buğday değirme, taş fırında Ata ekmeği yapılacak, harman yerinde dövenle hasat gerçekleştirilecek, ev sabunu yapım atölyesi misafirleri konuk edecek, rahvan at gösterileri ve müzik dinletileri yapılacak. Köy meydanında sulu boya ressamları gün boyu atölye çalışmaları yaparak, yerli üreticilerin yanı sıra, Can Yücel Tohum Merkezi, kooperatifler ve dernekler stantlar açacak. Program iftar yemeği, Ramazan eğlencesi ve alaturka müzik konseriyle tamamlanacak.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, etkinliklerle ilgili, 'Tohum mücadelemize başladığımız 2011 yılından beri, yerel tohumun yok olmaması için büyük çaba harcadık. Köylerde ninelerimizin sandıklarında tohumlar bulduk. Kurduğumuz Can Yücel Tohum Merkezinde tohumları çoğalttık. Türkiye genelinde bir milyondan fazla tohum ve fide dağıttık. Bu tohumların içerisinde artık yok olduğu düşünülen Topan Karakılçık Buğdayını fark ettik. Uzun süren çalışmalarla çoğaltmayı başardık. Ve nihayet geçtiğimiz yıl bu tohumun hasadını yaptık. Taş değirmende öğütüp, atalarımızın yarattığı lezzeti yeniden yakaladık. İnanılmaz geri dönüşler aldık, talepleri karşılamakta zorlandık. Şimdi birçok yere bu tohumları ektik. Yine hasat zamanı geldi ve bu defa hasadı bir şenlikle kutlayacağız. Herkesi Seferihisar'ın en güzel köylerinden biri olan Ulamış'ta, Ata ekmeği ve muhteşem Armola peyniriyle, buluşmaya davet ediyorum' dedi.

Seferihisar’da Ata ekmeği Armola şenliği

SIRADAKİ HABER
}