HaberlerSamsun Haber: Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen: 'Kaçak kesim var'

Samsun Haber: Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen: 'Kaçak kesim var'

Samsun Haber: Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, 'Vatandaşlarımızda adeta bir kıyma çekme yarışı var. Bu, mahalle aralarında, köylerde; kaçak, kontrolsüz, sağlıksız kesimden kaynaklanıyor' dedi

Samsun Haber: Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen: 'Kaçak kesim var'

Samsun Haber: Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen, kasapların sürekli olarak kıyma çektirmeye gelen müşterilerle dolduğunu belirterek, bunun mahalle aralarında, köylerde; kaçak, kontrolsüz, sağlıksız kesimden kaynaklandığını ileri sürdü.

SAĞLIKLA OYNANMAMALI

Vatandaş sağlığının her şeyden önce geldiğini ve kendilerinin buna göre çalıştığını belirten Şen, "Ramazan ayındayız; ama sanki Kurban Bayramı'nda gibi bir hava yaşıyoruz. Vatandaşlarımızda adeta bir kıyma çekme yarışı var. Kasaplarımıza sürekli kıyma çektirmeye gelenler oluyor. Bu mahalle aralarında, köylerde; kaçak, kontrolsüz, sağlıksız kesimden kaynaklanıyor. İnsanlar fiyatı daha uygun olması nedeniyle bu etlere rağbet ediyor. Ama ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır. Bu kesimler nedeniyle de kasaplarımız sürekli kıyma çekiyor. Tabii ki Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü ve belediye zabıta ekipleri kontrol yapıyor ama bunlar da ne kadar yeterli oluyor bilemiyoruz. Bizim için önemli değil, 10 kilo satacağımıza 5 kilo satarız. Ama vatandaşların sağlığıyla oynanmamalı" diye konuştu.

İŞLER YARI YARIYA DÜŞTÜ

Ramazan ayında işlerinin neredeyse yarı yarıya düştüğünü dile getiren Şen, "Normalde Ramazan bolluk, bereket ayı olarak bilinir. İftar sofraları için tüketim artar; fakat bu yıl satışlarımız büyük oranda düştü. Et fiyatlarının yüksek oluşu bunda etkili oluyor. Geçen yıllara göre oldukça büyük bir düşüş var. Vatandaş eti artık doymak için değil, yemeğe lezzet katmak için 100-200 gram alıyor. Kiloyla alım dar gelirli vatandaş için neredeyse hayal oldu. Sakatatı bile alamaz duruma geldi. Kasap esnafı olarak sıkıntı yaşıyoruz. Biz 40 liraya yakın et satarken, bazı kurumlar 28-29 liraya satıyor. Biz sakatatın kilosunu 25 liraya satarken, onların bu fiyata satması çok ilginç. Biz 30 liraya eti alırken, onların bu fiyata satması normal değil. Vatandaştan rica ediyorum, bunu değerlendirmeye alsınlar" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}