HaberlerDüzce HaberleriDüzce'de gök bilim şenliği

Düzce'de gök bilim şenliği - Düzce Haberleri

Düzce'de görev yapan 114 öğretmen uzmanlardan astronomi eğitimi aldı. Düzce Bilim Sanat Merkezi tarafından organize edilen 1. Gök Bilim Şenliği kapsamında Erguvan tesislerinde teleskoplar kuruldu, öğretmenler Ay ve Jüpiter'i net bir şekilde gözlemleme fırsatı buldu.

Düzce'de gök bilim şenliği

Bilim Sanat Merkezi Müdürü Kenan Göktepe Düzce'nin Türkiye genelinde astronomi eğitimin verildiği 14. il olduğunu hatırlatarak 'Şanslı olduğumuzu düşünüyorum' dedi.
11 kişilik bilim kurulundan oluşan kadronun Düzce'de görev yapan 114 öğretmene astronomi eğitimi verdiğini kaydeden Göktepe etkinlikle ilgili şu bilgileri aktardı: '2 - 4 Haziran tarihleri arasında Düzce'de başlattığımız bu projeyle Astronomi öğretmen seminerleri adını verdiğimiz 1. Gök Bilim Şenliğini yapmış oluyoruz. Bu çalışmaya Düzce'de görev yapan 114 öğretmenimiz katıldı. Alanında uzman 4 tane profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 2 doktor, teleskop yapım ustalarıyla birlikte 11 kişilik bir bilim kurulu projeyi yürütüyor. Faaliyetimiz Kültür Merkezinde gerçekleşiyor. Gündüz güneş gözlemleri yapılıyor, atölye çalışmaları sürüyor.'
Erguvan Tesislerinde gerçekleştirilen gece gözlemine katılımın yoğun olduğunu vurgulayan Göktepe şenliğin ilerleyen yıllarda da devam etmesini planladıklarını dile getirerek 'Bu etkinlik sonunda tüm öğretmenlerimiz astronomi eğitimlerini alarak programı tamamlamış olacaklar. Okullarında okuttukları fen, fizik, coğrafya derslerinde burada öğrendiklerini öğrencilerine aktaracaklar. Hedefimiz 68 bin öğrenciye öğretmenleri aracılığı ile ulaşmak. Hocalarımız gönüllü. İstanbul Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinden alanında duayen olmuş hocalarımız. Hiç bir ücret talep etmeden çalışıyorlar. Erguvan tesislerinde gece gözlemlerini yaptık. Jüpiter ve ayı net bir şekilde görüntüledik. 3 teleskopla gözlemlerimizi gerçekleştirdik. Şenlik Pazar günü sertifika töreni ile sona erecek. Yüksek bütçeli ve sponsorlar aracılığı ile yürütülen bir proje. Ayrıca Düzce Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bizi destekliyor. Şenliğin önümüzdeki yıllarda devam etmesini planlıyoruz. Ramazan ayı olmasına rağmen katılım güzel' diye konuştu.
Göktepe, Düzce'nin Türkiye genelinde astronomi eğitimin verildiği 14. il olduğunu belirterek 'Bu ekip astronomi eğitimleri adı altında Türkiye genelinde bu faaliyetleri yürütüyor. Biz faaliyetin gerçekleştirildiği 14. iliz. Bu anlamda şanslı olduğumuzu düşünüyorum' dedi.

Düzce’de gök bilim şenliği

SIRADAKİ HABER
}