HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Talana davetiye çıkarmayın'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Talana davetiye çıkarmayın'

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 'Ülkenin öz varlıklarını sermaye odaklarına peşkeş çektirmemek için mücadelemiz devam edecek. Güçleri yetse, zeytinlik alanları imara açıp, rantiyeye çevirecekler. Kıymayın, talana davetiye çıkarmayın' dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Talana davetiye çıkarmayın'

Samsun Haber: ‘Üretim Reform Paketi’ tasarısı hakkında konuşanCHP Samsun İl BaşkanıAv.Tufan Akcagöz, "Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, zeytinlik sahalarında yatırım yapılmasına izin verilmesine olanak sağlayan düzenlemeyi kanundan çıkaracaklarını açıkladı. Bu, önemli bir gelişmedir. Aksi, büyük bir facia olurdu. Bu konuda hükümet hangi menfi adımı atıyorsa, ensesindeyiz. Bunu herkes böyle bilsin. Ülkenin öz varlıklarını sermaye odaklarına peşkeş çektirmemek için mücadelemiz devam edecek. Güçleri yetse, zeytinlik alanları imara açıp, rantiyeye çevirecekler. Kıymayın, talana davetiye çıkarmayın " dedi.

ÜRETİCİ HİÇE SAYILIYOR

AKP Hükümeti'nin, zeytin üreticilerinin emeğine saygısı olmadığını dile getiren Akcagöz, "Hükümetin tasarısı, kıyım anlamı taşıyor. Üreticiyi hiçe sayıyorlar. Türk köylüsünü hiçe sayıyorlar. CHP Milletvekilleri büyük bir mücadele örneği sergilediler. Zeytin ağaçları, ranta kurban edilemez. Sanayi yatırımları için doğanın katledilmesine müsamaha gösterilemez. Orman sınırları dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alan” olarak hüküm getiren 2. madde, CHP'nin verdiği önergeyle tasarıdan çıkarıldı. Böylece bir dekarda 15’ten az zeytin ağacının olduğu yerleri, “zeytinlik saha” olmaktan çıkaran düzenlemeden geri adım atılmış oldu. Zeytinlik alanlara konut, turistik tesis yapılamayacak. Niyetleri belli. Kimlerle nasıl pazarlıklar içindeler belli değil. Çevreyi, doğayı saydıkları yok. Bu talan siyaseti egemen olursa, biz nerede yaşayacağız?" dedi.

SIRADAKİ HABER
}