HaberlerSamsun Haber: Samsunlu genç mucitten tarıma teknolojik destek

Samsun Haber: Samsunlu genç mucitten tarıma teknolojik destek

Samsun Haber: Samsun Bilim ve Sanat Merkezi 7. sınıf öğrencisi Ahmet Kağan Sarıcaoğlu, TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda icat ettiği Roboçapa'yla Türkiye üçüncülüğü elde etti. Genç mucit, ''Umarım Roboçapa tarımda teknolojik sistem geliştirmek isteyenlere ilham kaynağı olur'' dedi.

Samsun Haber: Samsunlu genç mucitten tarıma teknolojik destek

Samsun Haber: TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda 7 bin 900 proje arasından Türkiye üçüncüsü olanSamsun Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Ahmet Kağan Sarıcaoğlu, Roboçapa'yı ve yapılış aşamalarını anlattı.

TARIM TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRECEK

Robotun yazılımını 3 aydan daha fazla bir sürede yoğun tempoda çalışarak kendisinin yazdığını söyleyen genç mucit, ''Anadolu'da 'İki çapa bir sulama' diye bir tabir var. Robotumu tasarlarken buradan yola çıktım. Yağmurdan sonra su yüzeydeki gözenekleri kapatıyor ve su toprağın altına hapsoluyor. Bu hem bitkiyi daha verimli hale getiriyor hem de 1 sulamadan tasarruf etmiş oluyoruz. Sensörler sayesinde nem oranı sayısal olarak ölçüyor ve çamur ortamda çapa yapmıyor. Robotun tekerinde bulunan çapalar da, gidilen güzegahtaki zararlı ot tohumları ve lavraları da temizleyerek zirai mücadele gerçekleştiriyor. Umarım Roboçapa tarımda teknolojik sistem geliştirmek isteyenlere ilham kaynağı olur. Yarışmada 7 bin 900 proje arasından 3. olmanın gururunu yaşadık. Bana destek olan okul müdürüme ve danışman öğretmenime çok teşekkür ederim. Bundan sonraki hedefim Roboçapa'yı geliştirerek, tarım alanında çiftçilere kolaylık sağlayabilecek icatlar gerçekleştirmek'' diye konuştu.

YAZILIMA YATIRIM YAPIYORUZ

Samsun Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Aydın Peker ise, okulda geleceğin teknolojisi ve yazılım konusunda yatırım yaptıklarını ve robot atölyesi açtıklarını söyleyerek, ''Bu yatırımın meyvelerini de aldık. Diğer robot çalışmalarımızla birlikte daha büyük başarılara imza atacağız. Çünkü robot dünyanın geleceğini şekillendirecek. Biz de yazılımları çocuklarımıza öğreterek onları geleceğe hazırlıyoruz. Bütün öğrencilerimizle gurur duyuyorum'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}