HaberlerAnkara HaberleriBaşbakan Yıldırım: '2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece Rakka operasyonu başla

Başbakan Yıldırım: '2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece Rakka operasyonu başla - Ankara Haberleri

Başbakan Binali Yıldırım, '2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece Rakka operasyonu başladı' dedi.

Başbakan Yıldırım: '2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece Rakka operasyonu başla

Başbakan Yıldırım, dün Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldi. Ramazan ayının İslam alemine huzur, barış ve kardeşlik getirmesini dileyen Yıldırım, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kabine revizyonunun yakın zamanda gündemlerinde olup olmadığına yönelik bir soru üzerine Yıldırım, 'Burada kabineye girme arzusunda olan var mı? Merak edilecek bir konu değil. Kabine değişikliği konuşulmaz. Bir gün bakarsınız ki değişmiş' ifadelerini kullandı.
Rakka operasyonuna ilişkin de önemli bilgiler veren Yıldırım, '2 Haziran'ı 3 Haziran'a bağlayan gece Rakka operasyonu başladı' dedi.
ABD'nin gerekli bilgilendirmeyi operasyon öncesinde yaptığını kaydeden Yıldırım, ABD'nin uyguladığı yöntemi tasvip etmediğini belirterek, şunları söyledi:
'Bu konuda her düzeyde rahatsızlığımızı ifade ettik. Onlar da bize bunun bir seçim olmadığını, mecburiyet olduğunu ve bu operasyon sonrası PYD/YPG ile ilişkilerin uzun süreli devam ettirilmeyeceğini, taktiksel bir iş birliği olduğunu söylediler ve bize gereken güvenceleri verdiler. Verilen güvence, kullanılacak silahların daha sonra ülkemizde terör gruplarının eline geçmemesi ve terör faaliyetlerinde güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza karşı kullanılma ihtimalinin doğmamasıdır. Bunu özellikle takip edeceklerini ifade ettiler.'
Şırnak Şenoba'da meydana gelen helikopter kazasına ilişkin bir basın mensubunun, 'Helikopterde engel tanıma sistemi neden tamamlanmadı?' sorusuna Yıldırım, şu cevabı verdi:
'Bu kazaların olmaması gerekir. Engel tanıma sistemi uzun yıllardır savunma sanayisinin gündeminde olmuş. Birkaç sefer ihale yapılmış ama bürokrasi ve firmaların kendi aralarında sonuca rıza göstermemesinden iptal edilmiş. Bunların hiçbiri bahane olmamalı. Ben Milli Savunma Bakanına, 'Gerekirse doğrudan temin suretiyle bu işi hemen halledin' talimatını verdim.'

Başbakan Yıldırım: “2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece Rakka operasyonu başla

SIRADAKİ HABER
}