Haberlerİzmir HaberleriTEOG'da az puan alanlar için sağlık lisesi önerisi

TEOG'da az puan alanlar için sağlık lisesi önerisi - İzmir Haberleri

İzmir Sağlık Koleji Rehber Öğretmeni Hatice Soydağan Özcan, 1 Haziran'da açıklanan TEOG sonuçlarında istediği puanı elde edemeyen öğrenciler için sağlık kolejlerinin bir alternatif oluşturabileceğini söyledi.

TEOG'da az puan alanlar için sağlık lisesi önerisi

Binlerce ilköğretim son sınıf öğrencisi ve velilerin merakla beklediği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) sonuçları 1 Haziran günü Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Puanını öğrenen öğrencilerin, hangi liseye girebileceğini heyecanla araştırmaya başlarken, İzmir Sağlık Koleji Rehber Öğretmeni Hatice Soydağan Özcan, İzmir merkezde devletin 6'ya yakın sağlık meslek lisesi bulunduğunu belirtti. İstediği puanı elde edemeyen öğrenciler için sağlık kolejlerinin bir alternatif oluşturabileceğini ifade eden Özcan, 'Bu liselerimize yaklaşık 340 taban puan ve üzerindeki puana sahip öğrenciler yerleştiriliyor. Bu puan dilimine sahip olamayan öğrencilerimizin ve velilerimizin hayal kırıklığı yaşamalarına gerek olmadığını düşünüyorum. Özel sağlık meslek liseleri, TEOG ile yerleşemeyen öğrencilerimiz için ikinci bir fırsat oluşturuyor. Özel sağlık meslek liseleri sağlık sektörüne profesyonel sağlık personelleri yetiştiriyor. Hemşire, hemşire yardımcısı, acil tıp teknisyeni, anestezi teknisyenliği, sağlık bakım teknisyenliği bölümlerinde yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin büyük çoğunluğu mezun olur olmaz özel sektörde ve kamuda iş sahibi oluyor. Deneyimli öğretmen kadromuz, gelişen teknolojiye uygun teknik imkanlarımız ve iyi bir staj süreciyle donanımlı sağlık çalışanları yetiştiriyoruz' diye konuştu.
Sağlık meslek liselerini tercih eden öğrencilerinin üniversiteye geçiş aşamasında avantajlı olduklarının altını çizen Özcan, şöyle devam etti:
'Sağlık kolejlerinde okuyan öğrenciler, mezun olduktan sonra meslek sahibi olurlarken, üniversiteye geçişte sağlanan ek puan ve kontenjan avantajları sayesinde ise akademik kariyerlerini de sürdürebiliyorlar.'

SIRADAKİ HABER
}