HaberlerSamsun Haber: Acı gerçek: Kadınlar çaresizlikten intihar ediyor!

Samsun Haber: Acı gerçek: Kadınlar çaresizlikten intihar ediyor!

Samsun Haber: Samsun'da hamile kadın intiharlarının artması, doğum öncesi ve sonrasında çoğu kadının psikolojik destekten uzak kaldığı gerçeğini gözler önüne serdi

Samsun Haber: Acı gerçek: Kadınlar çaresizlikten intihar ediyor!

Samsun Haber: Samsun'da son bir hafta içinde hamile iki kadının intiharı, hamilelik ve sonrası meydana hormonal değişikleri gündeme getirdi. Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Gül Yankı Erdönmez, ve ELVİNDER Başkanı Yeşim Gürsoy, Haber Medya'ya yaptıkları açıklamada kadınların bu önemli sorunun çözümüne katkı sağlamak için uyarılarda bulundu.

ELVİNDER Başkanı Yeşim Gürsoy, Samsun'da son haftalarda yaşanan kadın intiharlarına ilişkin, ''Genç anneler intihar ederken veya çocuğunu öldürürken bunu cinayet olarak göremiyor. O kadar büyük bir çaresizlik ki. Bu alanda yapılan çalışmalar eksik, zorunlu eğitimler verilmesi gerekiyor'' dedi

Elverenler Derneği (ELVİNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Gürsoy, son haftalardaSamsun'da yaşanan genç anne ve kadın intiharları hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 16 yıldır Samsun'da aktif biçimde başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere birçok alanda saha aktif çalışmalar içinde yer alan Gürsoy, kadınların aile içi şiddet ve tecavüz gibi durumları kaldıramayarak çaresizlikle intihar ettiğini kaydetti.

İNTİHARLAR İÇLER ACISI

Konuyla ilgili birçok komisyon kurulduğunu ve çalışmalar yapıldığını kaydeden Gürsoy, ''STK'ların bireysel çalışmalarıyla bu iş anca deniz yıldızı hikayesi gibi olur. Toplumsal farkındalık yaratabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın planlı programlı ve zorunlu eğitimler getirmesi gerekiyor. Yalnızca kadınlara değil, ağabey, amca, dayı, eş de eğitilmeli. Bizim gördüklerimizin içinde; genç anneler aile içi şiddet, tecavüz gibi olayları kaldıramayıp intihar ediyor. Giderken de çocuklarını götürmek istiyorlar. Karşılaştığımız olaylarda anneler 'Geride kalırsa hayatı mafolacak, benimle geldi benimle birlikte gitsin günahı da benimle birlikte' diyor. Aslında derdi çocuğunu öldürmek değil. Çok içler acısı, vahim ve kötü durumlar. Çalışmalar çok eksik. Özendirilmesin diye basında yer almıyor, bunu kabul etmiyorum. Basında duyduğu için yapılıyorsa, bu zamana kadar yaşananların izahı nasıl olacak? Halk bilinçlenecekse bunların var olduğunu bilerek bilinçlenmeli'' diye konuştu.

AİLE PSİKOLOGLARI ATANMALI

Gürsoy, çok iyi bir aile ve sosyal politikalar vizyonu gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyerek bu alanda yapılan çalışmaları yüzeysel ve günübirlik çözümler olduğu için eleştirdi. Gürsoy, ''Genç anneler intihar ederken veya çocuğunu öldürürken bunu cinayet olarak göremiyor. Bu kadar büyük bir çaresizlik ki. Yapacak hiçbir şeyi olmadığını düşünen insanlar, en son bu yolu seçiyor. O annenin adına bu süreci hayal etmemiz ve düşünebilmemiz çok zor. Aile hekimleri gibi aile psikologları olmalı. Yüzlerce psikolojik danışman mezun oluyor. Akademisyenler ve sağlıkçılardan çok psikologlar bu alanlarda görevlendirmeli. Psikologların saatlik ücretleri çok yüksek 200-300 TL'den başlıyor. Çocuğunun bez veya mama parasını yetiştiremeyen kadın bu parayı veremez. Risk bölgeleri tespit edilip, oralara atanmalar gerçekleştirilmeli. Biz ulaşabildiğimiz kadar kadına ulaşmaya çalışıyoruz, eğitimlerde bilgi almak isteyen kadınlar alıyor. Sormaya utanırsa da bir şekilde bize ulaşıp soruyor. Bütün aile sağlığı merkezlerinde kadınlar kayıtlı. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, aynı yöntemle mahalle toplantıları düzenleyebilir. Özellikle kırsaldaki kadınlar ulaşabilecekleri yerleri dahi bilmiyorlar'' ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}