HaberlerSamsun Haber: Samsun'un el değmemiş ormanları

Samsun Haber: Samsun'un el değmemiş ormanları

Samsun Haber: Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, 1984 yılında Türkiye'nin ilk 'tabiat koruma alanı' ilan edilen Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı'nda 33 yıldır sadece bilimsel çalışmalara izin veriliyor

Samsun Haber: Samsun'un el değmemiş ormanları

Samsun Haber: Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde, içindeki endemik ağaç türleri dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 1984 yılında Türkiye'nin ilk "tabiat koruma alanı" ilan edilen Hacıosman Ormanı Tabiatı Koruma Alanı'na 33 yıldır sadece bilimsel çalışma yapmak için girilebiliyor.

DAL KESMEK YASAK

Yeşilırmak Deltası'nın getirdiği alüvyonlarla oluşan ve koruma altına alınan ormanda tek dalın bile kesilmesine izin verilmiyor. Sadece üniversitelerin TÜBİTAK ile yaptığı bilimsel araştırmalar için girilebilen ormanda bilim insanları, insan eli değmeyen ekosistemin kendi kendini nasıl yenilediğini gözlemliyor. Orman içinde rüzgar veya yoğun yağış nedeniyle devrilen ağaçlar oldukları yerde bırakılarak, çürüdükten sonra ekosisteme sağladıkları katkı izleniyor.

12 TÜR AĞAÇ

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Çarşamba Havaalanı'nın yanı başında yer alan 130 hektarlık Hacıosman Ormanı'nın flora açısından Türkiye'nin önemli "su basar" ormanlarından birisi olduğunu söyledi. Ormanın etrafının tamamen telle çevrili olduğuna ve bekçisinin bulunduğuna işaret eden Kılınçer, "Ormanda 12 tür ağaç, 30 tür çalı ve 68 türde ot, 32 familyaya ait 72 çeşit mantar tespit edilmiştir" diye konuştu. Kılınçer, ormanda flora açısından halen tespit çalışmalarının tamamlanmadığını sözlerine ekledi.

SIRADAKİ HABER
}