HaberlerKahve telvesinden araç yakıtı ürettiler

Kahve telvesinden araç yakıtı ürettiler

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında yürütülen çalışmada, filtre kahve atıkları toplanarak, biyodizel yakıt üretimi yapıldı. Üretilen yakıt, içten yanmalı motorlarda kullanılıyor.

Kahve telvesinden araç yakıtı ürettiler

ERÜ Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuarında sürdürülen çalışma kapsamında, Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan 7 kişilik ekip, filtre kahveden, çevre dostu biyodizel araç yakıtı üretti.

Türkiye’nin petrol konusundaki yurt dışı bağımlılığını azaltmak için
Projenin başkanlığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, Türkiye’nin petrol konusunda yurt dışına bağımlı olması ve çevre dostu yakıtların tüm dünyada daha önemli hale gelmesinden yola çıkarak projeye başladıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani ve ekibi, proje kapsamında, öncelikle kafelerden filtre kahve atıklarını topladı, daha sonra bazı işlemlerden geçirerek biyodizel yakıt, biyogaz ve azotça zengin gübre üretimi yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani, üretim aşamasına dair şu bilgileri verdi:
“Önce, kahve atıklarını toplamak için Kayseri’deki kahve yapılan kafelerle iletişime geçtik. Kafe sayısının fazla olmasından dolayı Talas ilçesine öncelik verdik. Kendilerinden, filtre kahvelerden çıkan atıkları bizim için küçük konteynırlarda toplamalarını istedik. Haftada bir ürettikleri atıkları buraya getirmeye ve haftalık yaklaşık 5 kilogramlık kahve atığı elde etmeye başladık. Toplama süreci yaklaşık 1 yıldır devam ediyor ve bugüne kadar 500 kilogramlık kahve atığı elde ettik.”

SIRADAKİ HABER
}