HaberlerHormonal değişiklikler stresle bir araya geliyor

Hormonal değişiklikler stresle bir araya geliyor

Kadınların en karmaşık duygular yaşadığı hamilelik dönemi ve sonrasında yaşanılabilen depresyona dikkat çeken Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Gül Yankı Erdönmez, hormonal değişikliklerin stresle bir araya gelmesi durumda, bazı sıkıntılı durumların ortaya çıkabileceğini belirtti

Hormonal değişiklikler stresle bir araya geliyor

Samsun'da yaşanılan, hamile bir kadının intiharı ve yine bir başka kadının bebeğiyle birlikte intihara kalkışmasının ardından iki olayın, bunalım ve psikolojik sıkıntılardan kaynaklı olabileceği iddia edildi. Hamilelik döneminde ve hamilelik sonrası yaşanılan depresyon hakkında konuşan Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Gül Yankı Erdönmez, hamilelik döneminde ve sonrasında birtakım sıkıntıların ortaya çıkabileceğini belirterek, ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

BU BELİRLİLER DEPRESYONUN HABERCİSİ OLABİLİR

“Heyecanla ve sabırsızlıkla beklenilmesine rağmen bebek sahibi olmak stres yaratan bir durumdur” diyen Psikolog Erdönmez, bu dönemde meydana gelen fizyolojik ve hormonal değişikliklerin stresle bir araya gelmesi durumda, bazı sıkıntılı durumların ortaya çıkabileceğini belirtti. Erdönmez, “Kadınların hayatları boyunca depresyona girme ihtimallerinin yüzde 25 olduğunu göz önüne alırsak, hamilelikte meydana gelen değişimler ve stres faktörü bu riski arttırabiliyor. Hamilelik sırasında meydana gelen sürekli üzüntü hali, dikkati toplamada güçlük, az ya da fazla uyuma, sevilen şeylere ilginin kaybı, ölüm ve intihar düşünceleri, ümitsizlik, yeme alışkanlığındaki değişimler, yerinde duramama veya hareketlerde kısıtlılık, sürekli yorgunluk hissi depresyonun habercisi olabilir” şeklinde konuştu.

DOĞUM SONRASI DEPRESYON GÖRÜLEBİLİR

Gebelikteki depresyonu evlilikteki sorunlar, geçmişte yaşanılan bebek kaybı, düşük riski ve sorunlu hamilelik, stres, erken yaşta hamile kalmak gibi sorunların da etkileyebileceğini vurgulayan Psikolog Erdönmez, “Hamilelik sırasında görülen depresyonun yanı sıra postpartum dediğimiz doğum sonrası depresyon kadınlarda sıklıkla görülebiliyor. Annelik hüznüyle benzer özellikler taşısa da postpartum depresyonunun farkı, semptomlarının daha ciddi ve uzun süre devam ediyor olmasıdır. Doğum sonrası depresyonda, yeni doğan bebeğine bakamama, kucağına alamama, intihar düşünceleri, bebeğe karşı ilgi yoksunluğu ve olumsuz hisler taşıma, sürekli hüzün hali, enerji düşüklüğü, suçlu hissetme, ölüm düşünceleri gibi belirtiler görülebilir” ifadelerini kullandı.

BU AYRINTILAR ÖNEMLİ

Doğum sonrasında yaşanılan problemlerden bir diğerinin de psikoz olduğunu söyleyen Erdönmez, psikozun nadir görülmesine rağmen çok ciddi bir bozukluk olduğunu kaydederek, “Gerçek dışı ses ve görüntüler görme, mantıksız inançlar, sürekli şüphe hali, bebeğe zarar verme, öldürme düşünceleri yeni doğum yapmış annede görülebiliyor. Yapılan araştırmalara göre, kadınlar en çok doğum sonrası depresyon yaşadıkları sırada intihar girişimlerinde bulunuyorlar. Doğum sonrası anneye çevresinin ilgi ve sevgi göstermesi, annenin kendini değerli hissetmesi önem taşıyor. Anneye eşi ve çevresi tarafından doğum sonrası meydana gelebilecek durumlardan bahsedilmesi, annenin titizlikle incelenmesi gerekir. Benzer belirtiler görüldüğü durumda en kısa sürede uzman kişilerden yardım talep edilmeli” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}