HaberlerSamsun Haber: Bafra Kızılırmak Deltası'nda 300'e yakın kaçak yapı yıkıldı

Samsun Haber: Bafra Kızılırmak Deltası'nda 300'e yakın kaçak yapı yıkıldı

Samsun Haber: Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde 300'e yakın kaçak yapı yıktıklarını, bunların 160'ının villa olduğunu belirterek, 'Kuş Cenneti UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi'ne girdikten sonra kimse buraya dokunamaz' dedi.

Samsun Haber: Bafra Kızılırmak Deltası'nda 300'e yakın kaçak yapı yıkıldı

Samsun Haber: Anafartalar Anadolu Lisesinde “Tabiatta Ders Var” projesi kapsamında “19 Mayıs Şehri-19 Kuş” adlı sergi açıldı. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gerçekleştirilen “Tabiatta Ders Var” projesi çocuklara doğanın işleyişini ve canlıların kendi arasındaki etkileşimlerini öğretiyor.

Proje kapsamında Anafartalar Anadolu Lisesinde yapılan sergi açılışına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, doğal hayattan habersiz yaşandığını belirterek “Doğal ekosistemden habersiz yaşıyoruz. Bizler öyle büyüdük. Ama çocuklarımız o şekilde büyümeyecek. Sürekli olarak yapacağımız eğitim projeleriyle çocuklarımıza doğayı tanıtacağız. ‘Tabiatta Ders Var’ projesinin fikir babası valimiz İbrahim Şahin’dir. Kızılırmak Deltası’nda çalışmalara başladığımız günlerde valimiz, ‘Burayı çocuklarımızın doğa ile uzaklaşmışlıklarını ortadan kaldırmak için kullanmalıyız. Çocuklarımızı buraya getirerek doğa ile ilgili dersleri yerinde vermeliyiz’ dedi. Daha sonra Milli Eğitim Müdürü’nü aradı ve yapılan çalışmaların ardından Tabiatta Ders Var projesi ortaya çıktı. Projeyle birlikte Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti çocuklarımızın da varlığıyla daha da renklendi. Bu programın faydası tartışmasız çoktur. Bu faydaları anlatmaya zaman yetmez” dedi.

"Yıkılan 300 yapı ev değil villaydı"

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak burada çalışmalara başladığımızdan bu yana yaptığımız en önemli iş alanın korunması, kaçak yapıların uzaklaştırılması ve sonraki süreçte betonlaşmaya müsaade edilmemesi için atılan adımlardır. Yaptığımız çalışmaların ardından buranın artık korunduğunu, betonlaştırılacak bir yer olmadığını herkes anladı. 300’e yakın kaçak yapı yıktık. Bunun 160 tanesi her biri birer butik otel yapılabilecek ölçekte villaydı. Bundan sonra ne yapıp edip burayı UNESCO Dünya Mirasları Kalıcı Listesi’ne sokmaya çalışacağız. Kuş Cenneti listeye girdiğinde büyük bir üne kavuşacak. Dünyaca bilinen bir yer haline gelecek. Ondan sonra bizler gelir gideriz ama kimse oraya bir daha dokunamaz. Orası hakikaten Samsun’un yıldızı olacak, parlayan bir turizm ögesi haline gelecek” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}