HaberlerCHP İl Başkanı Akcagöz: 'Haram kazanç özendiriliyor'

CHP İl Başkanı Akcagöz: 'Haram kazanç özendiriliyor'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 'Haram parayla hacca gidilir mi?' sorusuna verdiği yanıtını eleştiren CHP İl Başkanı Tufan Akcagöz, 'Diyanet, haram para ile hacca gitmeyi meşru sayıyor. Bu haram kazancı özendiren bir açıklama' dedi

CHP İl Başkanı Akcagöz: 'Haram kazanç özendiriliyor'

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, bir vatandaşın “Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir?” sorusuna, “Haram parayla hacca giden kişinin haccı sahih olup, üzerinden hac yükümlülüğü kalkmış olur” şeklinde vermiş olduğu cevap üzerine konuşan CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, açıklamayı ‘talihsizlik” olarak yorumladı ve bu tür açıklamaların haram kazancı özendirdiğini söyledi.

DEĞERLERİ ZEDELİYOR

Atatürk’ün Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurarken, vatandaşı hurafeden ve yalancı hocalardan kurtarma amacı güttüğünü aktaran Başkan Akcagöz, aradan geçen zaman içinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bu misyondan çok uzaklaştığını savundu. Akcagöz, “Din İşleri Yüksek Kurulu'nun son açıklaması da bu açıdan değerlendirilmeli. Önemli haftalardaki cuma hutbelerinde bile artık, kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün adına yer vermeyen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Sünni İslam ideolojisini temsil etmekten öte bir işlev görmediği, zaman zaman vermiş olduğu fetvalarla da toplumun inançlarını etkilediği ve çoğu zaman, kafa karışıklığına sebebiyet verdiği görülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, talihsiz açıklamalarla milletin inandığı değerleri de zedeliyor” ifadelerini kullandı.

HARAMLA HELAL KARIŞTI

Haram para ile hacca gitmenin meşru sayılmasının, haram kazancı özendiren bir açıklama olduğunu söyleyen Akcagöz, “Zaten, haramla helal birbirine karışmış durumda. Dindar görünenlerin, dini en çok istismar eden kişiler olduğu bir süreçten geçiyoruz. İslam dini ile 'Bakara makara' diye dalga geçenlere tek kelime edemeyen Diyanet, kendisine belki de maksatlı soru soran birine, 'senin haram paran yerin dibine batsın, bırak haram parayla hacca gitmeyi düşünmeyi de, otur tövbe et' diyemiyor. Diyanet, konuşması gereken zamanlarda yok. Haram para ile Hac kabul olur fetvası, haram ve günaha bulaşmış bir siyasi atmosferde, olsa olsa bugüne özgü bir karar olarak görülebilir. Ülke normale döndüğünde, yolsuzluklar tam anlamıyla ortadan kalktığında, Diyanet'in bu açıklamasının sadece bugüne özgü olduğu da ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}