HaberlerMedikalde 'Ankara' endişesi

Medikalde 'Ankara' endişesi

STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, 'Medikal kümelenme dünyada 3 yerde var ama çok yavaş ilerliyoruz. Ankara bunu bizim elimizden alacak endişesi var' dedi

Medikalde 'Ankara' endişesi

Medikal Sanayi İnovasyon Kümesi (MEDİKÜM) Derneği, üyelerine ve sektörde bulunan firmalara yönelik olarak iftar programı düzenlendi. Programa; Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, MEDİKÜM Başkan Yardımcısı Ahmet Alp Doğru, dernek yönetim kurulu üyeleri, dernek üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

MEYVELERİNİ TOPLUYORUZ

İftar sonrası bir konuşma yapan MEDİKÜM Başkan Yardımcısı Ahmet Alp Doğru, "STSO ve MMO'nun birlikteliğiyle Samsun'da medikal sektörünün bir araya gelmesinin bugün çok güzel meyvelerini topluyoruz. Coğrafi olarak kümelenmiş bir cerrahi alet kümesi vardı. Bunun yanı sıra başka firmaların da oluşmasıyla tıbbi cihaz ve malzeme sektörü ilimizde kümelendi. Hem devletimizin hem de meslek odalarımızın önayak olmasıyla çeşitli çalışmalar yapıldı. Sonuç olarak gelmiş olduğumuz noktada, Samsun'da tıbbi cihaz kümelenmesi, Bafra'da bir OSB'nin oluşmasına, Cerrahi Alet Müzesi'nin çalışmalarının başlamasına, bir lise kurulmasına sebep oldu. Sektörün bu duruma gelmesine vesile olan herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

SAMSUN'UN DİNAMOSU OLACAK

Daha sonra söz alan STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise, "Bu dernek, içerisinde bizim de tuzumuzun olduğu bir dernek. Ama derneğin arka planında gelecekte bu derneğin dinamosu olacak şirketlerimiz bulunuyor. Bu kümelenme dünyada 3 yerde var. Bunlardan biri Samsun'da. Ama çok yavaş ilerliyoruz. Ankara bunu bizim elimizden alacak endişesi var. Bunun önüne geçmek için bu birlikteliği biraz daha pekiştirmemiz, daha hızlı gitmemiz lazım. Sayın Valimiz de buna çok önem veriyor. Biz TSO'da, üretilen bir cerrahi ürünü sergilemezken, sayın Valimiz kendi makamında sizlerin ürettiği ürünleri gelen misafirine çerçeve içerisinde hediye ediyor. Okulun açılmasına ve müzeye öncülük de yaptı. Kendisine destekleri için teşekkür ederim. Onun verdiği desteğe bizler de daha çok iş yaparak karşılık vermemiz lazım. Ben medikal sanayinin ileride Samsun'un bir dinamosu olacağı inancını taşıyorum" dedi.

500 BİN TIBBİ ALET HEDEFİ

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen de, "Sayın Valimizin geldiği gün ben 'Samsun'da eğer bir yere gideceksek sağlık kümesi ile bir yere varmamız mümkün' dedim. O günden beri Sayın Valimiz de aynı noktaya parmak bastı. Bugün de çok mesafe katettik. Biz Bölgesel Rekabet Operasyonel programına, ortak üretim tesisi, ortak üretim atölyesi şeklinde bir başvuru ile şehrimize 20-25 milyon Avro'luk bir yatırım getirebiliriz. Geçtiğimiz ay Erbaa'da toprak sanayicileri ile bir araya geldim. Toplantıdan sonra bütün Erbaa seferber oldu ve şu anda 20-25 milyon Avro'luk bir 'Toprak sanayinin dönüşüm kümesi' projesini hazırlıyor. Bu projeyi kazandıkları zaman toprak sanayi üreticilerinin hiçbirinin üretemediği ekipmanları, tesisleri alacaklar, tasarımda, üretimde, inovasyonda yeni bir çığır açacaklar. Bugüne kadar 15 bin alet ürettik. Halbuki 500 bin olduğunu sık sık söylüyoruz. Bizim şimdi 15 binden çıkıp kalan 485 bine talip olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}