HaberlerCHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu görüntüler Samsun'a yakışmıyor'

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu görüntüler Samsun'a yakışmıyor'

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Atakum'un Çatalçam civarında lağım suyunun denize karıştığını iddia ederek, 'Bu görüntüler Samsun'a yakışmıyor' dedi

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Bu görüntüler Samsun'a yakışmıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, Atakum İlçesi'nde, turistik açıdan önemli bir bölge olan Çatalçam civarında lağım suyunun denize karışması iddialarını gündeme taşıdı.

SESSİZ KALINAMAZ

Tatilcilerin yoğun bir şekilde bulunduğu bir bölgede, çevre suçu işlendiğini ve buna sessiz kalan herkesin bu suça ortak olduğunu söyleyen Akcagöz, "Vatandaşlar, defalarca Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduklarını söylüyor. Bu sese duyarsız kalınabilir mi? Çevre, hepimizin sağlıklı olarak yaşamasına izin vermedikten sonra, insan olarak sağlıklı bireyler olarak yaşamamız da mümkün değildir. Çevre kirletiliyor ve birileri buna sessiz kalıyorsa, bu suça ortak demektir" dedi.

SUÇ İŞLENİYOR

Olayla ilgili savcıları göreve davet eden Başkan Akcagöz, "Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne sormak gerekiyor. Vatandaşın haklı tepkisi karşısında ne yaptınız, hangi çareyi ürettiniz? Fotoğrafları var, lağım suyu denize karışıyor. Samsun'un denizi, kanalizasyon atıkları ile kirletilmeyi hak etmiyor. Hadi bir defa daha Cumhuriyet savcılarına seslenelim; 5237 sayılı kanunun 181. maddesi, çevreye zararlı atıkları suya karıştıranlara 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Lütfen artık biri harekete geçsin ve gereğini yapsın. Bu lağımı denize akıtan her kimse, çevreye zarar veriyor, insan sağlığı ile oynuyor ve suç işliyor" diye konuştu.

MANZARA BU

Çatalçam'da Elmalı Deresi’nin denize ulaştığı bölümde bu çevre kirliliğinin oluştuğunu belirten Akcagöz, "İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün deniz suyu analizleri de şaka gibi bir durum ortaya çıkarmaktadır. Müdürlük, il genelinde bütün sahillerden numune almış ve aldığı numune sonuçlarına göre, denize girebilecek herhangi bir tehdit unsuru bulunmadığını belirtiyor. Yani onlara göre, Samsun'un her tarafında denize girmek sağlık açısından elverişli. O halde, denize akan bu lağım sularını ne yapacağız? Temmuz ayında, büyük bir olimpiyata Samsun olarak ev sahipliği yapacağız. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın umurunda mı bilmem ama olimpiyata gelen sporcular denize girmek isteseler, karşılaşacakları manzara budur. Tüm Samsun halkı ayağa kalkmalı ve bu çevre katliamına, insan hayatına kasteden bu çevre zehirlenmesine tepki göstermelidir" ifadelerine yer verdi.

SIRADAKİ HABER
}