Haberler Çarşamba Belediye Başkanı Dündar: 'Gökbilgin'i gelecek nesillere tanıtacağız'

Çarşamba Belediye Başkanı Dündar: 'Gökbilgin'i gelecek nesillere tanıtacağız'

Cumhuriyet dönemi tarihçilerinden Çarşambalı merhum Prof. Dr. Mustafa Tayyip Gökbilgin'in oğlu Mehmet Altay Gökbilgin'in kendisini ziyaretinde konuşan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, 'Tayyip Gökbilgin'in fikirlerini gelecek nesillere ulaştırmak için çalışacağız' dedi

 Çarşamba Belediye Başkanı Dündar: 'Gökbilgin'i gelecek nesillere tanıtacağız'

Cumhuriyet dönemi tarihçilerinden Çarşambalı merhum Prof. Dr. Mustafa Tayyip Gökbilgin’in oğlu Mehmet Altay Gökbilgin, Belediye Başkanı Hüseyin Dündar’ı ziyaret etti.

stanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü hocalarından Osmanlı Tarihi Profesörü Gökbilgin’in oğlu Mehmet Altay Gökbilgin’in Belediye Başkanı Dündar’a yaptığı ziyarette yakını Yaşar Gökbilgin, yerel tarihçiler Hasan Topuz ve Av. Safa Temiz de hazır bulundu.

VEFA BORCUMUZ VAR

Çarşamba tarihinde önemli yeri olan Gökbilgin ailesi ile bir arada olmaktan onur duyduğunu kaydeden Başkan Dündar, "Hemşehrimiz Merhum Gökbilgin, 1981 yılında vefat etmiş bir büyüğümüzdür. İstanbul Üniversitesi’nde uzun yıllar kürsüsü olan ve Türkiye’ye tarih ve bilim alanında önemli katkıları olan değerli bir bilim adamıdır. Tayyip Gökbilgin’i önce Türkiye’ye tanıtmak sonra fikir ve düşüncelerini gelecek nesillere ulaştırmak için çalışacağız. Onun ve atalarının doğup büyüdüğü, çok önemli hizmetler gerçekleştirdiği bu topraklarda Çarşamba Belediyesi olarak, ailesine bir vefa borcu olarak görevimizi yerine getirme gayreti içerisinde olacağız" diye konuştu.

ATALARIMIZ BU BÖLGEDE KADILIK YAPTI

Atalarının anavatanı Çarşamba’da bulunmanın heyecanını yaşadığını kaydeden Mehmet Altay Gökbilgin, “Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Dündar beyefendinin yakın ilgi ve alakasına çok teşekkür ediyorum. Amerika’da ekonomi ve siyasal ilişiler üzerine çalışmalar yapıyorum. Babam Tayyip Gökbilgin Çarşamba’dan özlem ve hasretle söz ederdi. Birkaç nesil geriye giden ve bölgede kadı ve müderris olarak görev yapan atalarımızın Osmanlı sultanlarıyla yaptıkları yazışmaları da Çarşamba’da üniversiteye ya da belediyeye vakfetmek bizlere mutluluk verecektir" dedi.

 

SIRADAKİ HABER
}