HaberlerMEŞALE YOLA ÇIKTI

MEŞALE YOLA ÇIKTI

Samsun'da yapılacak 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın meşalesini, oyunların elçisi milli güreşci Taha Akgül, İsviçre'nin Lozan kentindeki merkezinden teslim alarak yola çıktı

MEŞALE YOLA ÇIKTI

AKGÜL BAŞARI DİLEDİ

Samsun'un ev sahipliğinde 18-30 Temmuz'da yapılacak 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın meşalesini, oyunların elçisi Taha Akgül, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi'nin (ICDS) İsviçre'nin Lozan kentindeki merkezinden teslim aldı. Meşaleyi yaktıktan sonra açıklama yapan olimpiyat şampiyonu güreşçi Taha Akgül, "2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın ateşini Lozan'dan teslim almış durumdayız. Meşaleyi önce İstanbul'a sonra Samsun'a götüreceğiz. İnşallah önce ülkemize sonra Samsunumuza hayırlı olur. Yaklaşık 96 ülkeden 5 bine yakın kişi gelecek. İnşallah, işitme engelli sporcularımız da ülkemizi en başarı şekilde temsil ederler"dedi.

96 ÜLKE 3 BİN SPORCU

ICDS Başkanı Valery Rukhledev ise "Dünyanın en geniş katılımlı ikinci olimpiyat oyunu, İşitme Engelliler Olimpiyatları'dır. Türkiye'de 23'üncüsünü düzenleyeceğiz. Samsun'da en iyi en güzel organizasyonlardan birini yapacağız. Bu bizim için onur verici bir olaydır"dedi. Oyunların Genel Koordinatörü Serkan Baltacı da, "Dünyanın 2. büyük spor organizasyonunu, Türk spor tarihinin ise en büyük organizasyonunu düzenleyecek olmaktan hem heyecan hem de gurur duyuyoruz. Samsun’da düzenlenecek 23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda 96 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu mücadele edecek" diye konuştu.

5 BİN KİŞİYE EĞİTİM

Baltacı,"Biz bu organizasyonun merkezinde işitme engellilerin yer aldığını aklımızdan hiç çıkarmadan hazırlandık. Gönüllülerden sağlık çalışanlarına, hava yolu kabin memurlarından Samsun esnafına kadar yaklaşık 5 bin kişi Türkçe ve uluslararası işaret dili öğrendi. Ayrıca uluslararası işaret dilinde bir kitapçık da hazırladık. Bu kitapçık bundan sonraki İşitme Engelliler Olimpiyatları'na da mirasımız olacak. Resmi maskotumuz Çakır da işaret dili biliyor. Tarihin ilk konuşan maskotu olarak, oyunlara gelecek işitme engellilerle rahatlıkla iletişim kurabilecek"dedi.

EN GÜZELİ BİZİMKİSİ

Bu organizasyon için özel tasarlanan meşale olduğunu dile getiren Baltacı, "Anadolu toprağımızı simgeleyen motifler var. Ayrıca geleneksel Türk lalemiz de meşalenin üzerinde yer alıyor. Ev sahibi olduğumuz için söylemiyorum, gerçekten de oyunlar tarihinin en güzel meşalesi bizimkisi" dedi. Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir ise "18 Temmuz'da başlayacak oyunlara sayılı günler kala şehrimizin, tesis ile donanımlarımızın ve organizasyon komitemizin tamamen hazır olduğunu belirtmek isterim"diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}