HaberlerTatil yapayım derken dolandırılmayın

Tatil yapayım derken dolandırılmayın

Samsun Haber: Yaz sezonunun gelmesiyle tatil dolandırıcılığının yine gündeme geldiğini ifade eden KATİD Başkanı Murat Toktaş, 'Öncelikle acenteler aracılığıyla rezervasyon yapmamız daha güvenceli. Ancak acenteleri seçerken, TÜRSAB belgeli yani bakanlık onaylı acenteleri seçmeliyiz' dedi

Tatil yapayım derken dolandırılmayın

Samsun Haber: Tatil sezonu başladı, vatandaşlar özellikle internet üzerinden rezervasyon yapıyor. Ancak dolandırıcılar, turizm sektörüne de dadanmış durumda. Tatile gitmeden kötü bir sürprizle karşılaşmamak için vatandaşları uyaran Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) belgesi olan acentelerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

BU ACENTELERE ASLA YÖNELMEYİN

Ramazan Bayramı döneminde özellikle bazı bölgelerde dolandırıcılık noktasında sıkıntıların yaşandığını dile getiren Başkan Toktaş, Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde rezervasyon yaptıran tatilcilerin ödeme yapmalarına rağmen hizmet alamadıklarını hatırlatarak, vatandaşları uyardı. Bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Toktaş, “Öncelikle acenteler aracılığıyla rezervasyon yapmamız daha güvenceli. Ancak bu acenteleri seçerken, TÜRSAB belgeli yani bakanlık onaylı acenteleri seçmeliyiz. Diğer acentelere ise yönelmemeliyiz, ekonomik anlamda merdiven altı olarak tabir ettiğimiz, herhangi bir kurum tarafından denetlenmeyen, sorumluluk altında olmayan yerlere yönelmemeliyiz” şeklinde konuştu.

BÖLGEMİZDE BÖYLE BİR OLAY YAŞANMADI

TÜRSAB belgesi olan acenteler aracılığıyla tatilin planlanması gerektiğini dile getiren Başkan Toktaş, “Bu şekilde resmi anlamda da hakkımızı savunacağımız ve hukuksal olarak bize avantaj sağlayacak yerleri tercih etmiş oluruz. Zaten TÜRSAB belgeli tesisler, bakanlık denetiminde olduğu için böyle olumsuzluklar çok nadir yaşanıyor. Ayrıca kişiler daha önce gittiği, kaldığı tesislerle de direkt irtibata geçebilirler ama bilmedikleri bölgelere gideceklerse güvenilir, bilindik acenteleri tercih etmeleri avantaj olacaktır. Bölgemizde böyle bir olay yaşanmadı, umarım bundan sonra da yaşanmaz” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}