HaberlerSamsun Haber: Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz:'Mülteci değil 'vatan haini'

Samsun Haber: Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz:'Mülteci değil 'vatan haini'

Samsun Haber: Samsun'da son günlerde yaşanan Suriyeli sığınmacılarla ilgili sıkıntıya dikkat çeken Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, 'Kendi ülkesini savunmayıp başka yerde yaşayan insana mülteci değil 'vatan haini' derler' dedi

Samsun Haber: Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz:'Mülteci değil 'vatan haini'

Samsun Haber: Samsun'da yaşayan bazı Suriyeli sığınmacıların haftasonu sahilde, kamera kaydı almaları iddiası üzerine çeşitli kesimlerden tepkiler yükselmeye devam ediyor. Tartışmaya katılan Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, yaşananları hazmedemediğini ifade ederek duruma tepki gösterdi.

BİZİM ATALARIMIZ KAÇMADI

Suriyeli sığınmacıların ülkeye ilk geldikleri andan itibaren bazı sorunların ortaya çıkabileceğine işaret ettiğini belirten Kiraz, "En zor zamanında kendi ülkesini savunmayan insanların, bununla alakalı kitabımız Kuran-ı Kerim'de de ayetler olmasına rağmen, yarın Türkiye zor duruma düştüğünde ülkemizi de çok kolay satacabileceklerini her zaman söyledim. Bizim atalarımız Kurtuluş Savaşı'nda başka ülkeye kaçmamış, ellerinde kazma kürekle ülkesini savunmuştur. Bizim geçmişimizde bunlar yaşanmışken, kendi ülkesini savunmayan insanların burada mülteci adı altında yaşamasına karşıyım. Çünkü kendi ülkesini savunmayıp başka yerde yaşayan insana mülteci değil 'vatan haini' derler" dedi.

HAZMEDEMİYORUM

Ekonomik anlamda ülkeye getirdikleri yüke de değinen Kiraz, "Siyasilerin demeçlerine göre, Suriyeli mülteciler için harcanan paralar milyar dolarları buldu. Bizim emeklimiz, işçimiz, memurumuz sıkıntı çekerken, vatanından kaçan insana bu paraların harcanmasını, bu insanların da adeta bir mükafat olarak bu milletin eşine, kızına sarkıntılık etmesini ben hazmedemiyorum. Savaşacak durumda olan 18-45 yaş arası Suriyeli tüm erkeklerin buradan alıp götürsünler. Savaşamayacak durumda olan kadını, çocuğu, yaşlısını elbette kabul ederiz. Bugün acemi birliğinde 90 günlük eğitimle bizim gençlerimiz savaşacak duruma geliyor. Alsınlar bu Suriyelileri, eğitimi versinler gidip vatanlarını savunsun. Bizim evlatlarımız onların vatanını savunurken, burada milletin eşine, kızına sarkıntılık etmeye hakları yok" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}