HaberlerMühendislerden fesih tepkisi

Mühendislerden fesih tepkisi

TMMOB ve SGK arasında imzalanan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı fesih edildiğini ifade eden EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, '500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının ekmeği ile oynamayın, geleceklerini karartmayın' dedi

Mühendislerden fesih tepkisi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu (İKK) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, TMMOB ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında imzalanan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı iptaline ilişkin açıklama yaptı. Bu kararın yanlış olduğunu ifade eden Başkan Özdağ, 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının ekmeği ile oynanmaması gerektiğini kaydetti.

9 HAZİRAN’DA FESHEDİLDİ

Başkan Özdağ, TMMOB ile SGK arasında mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretli çalıştıkları sektörlerde kayıt dışı istihdamı önlemek amacıyla 31 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan işbirliği protokolünün SGK tarafından 9 Haziran 2017 tarihinde tek taraflı feshedildiğini ifade etti. Özdağ, “Feshedilen protokol gereği birliğimiz, ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için belirlediği asgari ücreti her yıl aralık ayında SGK’ya iletmekte ve uygulanmak üzere bağlı meslek odaları ile kamuoyuna duyurmaktaydı. Ücret belirlemesinde ağırlıklı olarak kamu kurumlarında yeni işe başlayan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücreti dikkate alınmaktaydı” şeklinde konuştu.

YANLI VE YANLIŞ BİR KARAR

Asli görevi çalışanların haklarını ve sosyal güvencelerini korumak üzere ilgili usul ve esasları düzenlemek olan SGK’nın, mevzuattaki yetersizliğe sığınarak işbirliğinden kaçındığını ifade eden Özdağ, meslek kuruluşları ile birlikte çalışarak bu eksikliğinin giderilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Özdağ, “TMMOB, bu süreçte SGK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaparak, kurumu bu son derece yanlı ve yanlış kararından döndürmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na ve SGK’ya sesleniyoruz: 500 bini aşkın mühendis, mimar ve şehir plancısının ekmeği ile oynamayın, geleceklerini karartmayın. Bu yanlış karardan bir an önce geri dönün” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}