Haberlerİzmir HaberleriMÜSİAD İzmir Başkanı Ülkü'den AP'nin kararına sert tepki

MÜSİAD İzmir Başkanı Ülkü'den AP'nin kararına sert tepki - İzmir Haberleri

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Avrupa Parlamentosu (AP)'nun Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin raporu kabul etmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi.

MÜSİAD İzmir Başkanı Ülkü'den AP'nin kararına sert tepki

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Avrupa Parlamentosu (AP)'nun Türkiye kararı ile ilgili açıklama yaptı. Ülkü, karara sert tepki göstererek, 'Avrupa Parlamentosu bugün skandal bir karara imza atmıştır. Bu kararın Türkiye adına hiçbir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bu karar, ön yargı, İslamofobi, Türkiyefobi ve vizyonsuzluk göstergesidir' dedi.

'Karar, Avrupa Parlamentosunu itibarsızlaştırmaktadır'
Ülkü, açıklamasına şöyle devam etti:
'Doğru olmayan iddia ve iftiralara dayanan bu karar, Avrupa Parlamentosunu itibarsızlaştırmaktadır; ayrıca alınan bu kararın iş dünyası açısından da herhangi bir geçerliliği yoktur. Hem Avrupa'yı yöneten iradenin hem de Ankara'nın, Türkiye-AB ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması için çalıştığı bugünlerde alınan bu karar, kıta Avrupa'sındaki kafa karışıklığını ortaya koymaktadır.Türkiye, 80 milyona yaklaşan nüfusuyla AB ülkeleri için önemli bir güç olmasının yanı sıra, Avrupa'ya uzanan enerji yollarının güvenliği için önemli bir aktördür. Türkiye ihracatının yarısına yakın payını AB ülkelerine gerçekleştirmektedir. Bu bakımdan ekonomik ilişkilerde yaşanabilecek olumsuzluklar, her iki aktörün de zararına olacaktır. Bu süreçte karşılıklı ekonomik ilişkilerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için her iki aktörün de yoğun bir çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konjonktürel olduğu apaçık görülmekte olan bu gelişme, umarız ki ilişkilerin yeniden canlandırılması yolunda AB'yi yöneten irade tarafından da yok hükmünde sayılacaktır.'

SIRADAKİ HABER
}