HaberlerSamsun HaberleriEvlilik maliyeti 70 bin TL'yi buluyor

Evlilik maliyeti 70 bin TL'yi buluyor - Samsun Haberleri

Yazın gelişiyle birlikte açılan düğün sezonuyla çiftlerin düğün hazırlıkları da hızlandı. Samsun ekonomisinin de hareketlendiği bu dönemde, mobilyadan gelinliğe, kınadan düğün salonu masrafına kadar ortalama bir düğünün maliyeti 70 bin TL olarak hesaplandı

Evlilik maliyeti 70 bin TL'yi buluyor

Samsun'da yazın gelişiyle birlikte başlayan düğün sezonu, ilgili bütün sektörleri de hareketlendirdi. Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bulunan Mecidiye Çarşısı, İstiklal Caddesi gibi alışveriş alanlarında en mutlu günleri ve yeni hayatları için tatlı bir telaş yaşayan çiftlerin en mutlu günleri için 30 bin ile 110 bin TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

EN BÜYÜK MASRAF OTURMA ODASINA

Oturma odası için alınan koltuk takımları fiyatları zevk ve ihtiyaca göre farklılık gösterirken, genel olarak bu takımlar için 3 bin ile 16 bin lira arasında bir ücret ödeniyor. Sadece televizyon alındığı takdirde 800 TL ile 4 bin lira arası bir rakam ödenirken, eğer TV, ses sistemi, DVD oynatıcı içeren paketler tercih edilirse bu rakam 7-8 bin lirayı buluyor.

İHTİYAÇLAR PAKET HALİNDE SUNULUYOR

Yeni kurulan yuvanın olmazsa olmazları, mağazalar tarafından çeyiz paketi olarak sunuluyor ve normalinden daha ucuza evlenecek çiftlere satılabiliyor. Ankastre mutfak setleri 600-bin 500 lira arasında değişirken, dört kişilik yemek masası fiyatları ise 500 ile bin lira arasında fiyatlara sahip. Yemek takımlarının fiyatları bin liradan başlayıp 6 bin liraya kadar değişiyor. Küçük ev aletleri ise 700 ile bin 300 lira arasında değişen fiyatlara sahip. Çift kişilik yatak fiyatları bin ile 2 bin 500 arasında değişiyor. Eşya dolabı, şifonyer, aynalı gardrop ve halıdan oluşan yatak odası paketlerinin ücreti 3 bin 500 ile 8 bin lira arasında farklılık gösteriyor. Yatak odası takımlarının fiyatları ise bin liradan başlıyor. Perde takımları 800 ile bin 600 lira arasında alıcı buluyor.

TAKI FİYATLARI ZEVKE GÖRE DEĞİŞİYOR

Çiftlerin en önemli evlilik sembolü olan yüzükler, işçiliğine ve pırlantasına göre farklı fiyatlara sahip. Genel olarak 300 lira ile 20 bin lira arasında alıcı bulan yüzükler, isteğe göre çok daha yüksek meblağlara ulaşabiliyor. İsteğe göre çiftlerin birbirine taktığı altın setlerin fiyatları ise 5 bin liradan başlayıp 20 bin liraya kadar artabiliyor.

DAVETLİ SAYISINA GÖRE MALİYET ARTIYOR

Aylar öncesinden ayarlanan düğün salonu, davetiye, nikah şekeri fiyatları ise davetli sayısına göre değişiyor. 400 davetlinin katıldığı bir düğün düşülürse davetiye için bin 600 ile 5 bin lira arasında bir rakamın gözden çıkarılması gerek. Yine aynı sayıda davetliye dağıtılacak nikah şekerinin maliyeti ise 400 ile 3 bin lirayı buluyor. 400 kişilik bir düğün salonu için ise 2 bin ile 5 bin lira arasında bir miktar ödenmesi gerekiyor.

DAMATLIK VE GELİNLİKTE İŞÇİLİK ÖN PLANDA

Düğün günü giyilen gelinlik ve damatlık fiyatları ise işçiliğine ve kalitesine bağlı çok büyük değişiklik gösterirken, gelinlik fiyatları genel olarak bin ile 5 bin lira arasında seyrediyor. Damatlıklar ise 500 ile 3 bin lira arasında fiyata sahip. Düğün öncesi düzenlenen kına gecesinde giyilen bindallı ise 400 ile bin 200 lira arasında fiyata sahip.

DÜĞÜN GÜNÜ DE MASRAFLI

Gelin ve damatın düğün günü kuaföre ödemesi gereken miktar toplam en az 550 lira. Diğer davetlilerde işin içine girdiği takdirde bu rakam oldukça artıyor. Kuaförden çıkan müstakbel çiftin bineceği gelin arabası süslemeleriyle birlikte 500 ile bin lira arasında bir fiyata çiftlere sunuluyor. Çiftlerin yıllar sonrasında bile düğün gününü tekrardan yaşayabilmesine sağlayan düğün fotoğrafçıları bu hizmet için 600 ile bin 500 arasında bir ücret alıyor. Yollarının çocuklar tarafından kesilip para istenmesi gibi sürprizler çiftin düğün günü masraflarını iyice artıyor.

MASRAFLAR 110 BİN LİRAYI BULABİLİYOR

Bütün kalemler alt alta toplandığında evlenecek çiftlerin cebinden en az 30 bin çıkmak durumunda. Kişisel zevk, ilgi, ihtiyaç ve özel isteklere göre bu rakam çok daha fazla olabiliyor.

Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}