HaberlerStüdyo dairelere yasak geliyor

Stüdyo dairelere yasak geliyor

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin değiştiğini ifade eden ZEFEZ Broker -Owner'ı Kazım Atik, '1+0 stüdyo daireler, artık imar projelerine dahil edilmeyecek. Yeni tip konut projelerinde en küçük daire 1+1 ve minimum net 28,50 metrekare olacak' dedi

Stüdyo dairelere yasak geliyor

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği değişti ve Resmi Gazetede yayınlandı. 1 Ekim 2017’de yürürlüğe girecek kanun hakkında değerlendirmeler yapan ZEFEZ Broker -Owner'ı Kazım Atik, Türkiye’de halen yürürlükte olan imar yönetmeliğinin değişiminin kaçınılmaz olduğunu belirterek, yönetmenliğin sektör için olumlu olduğunu söyledi. Yeni yönetmelikle birlikte birçok alanda değişiklikler yapılacağını ifade eden Atik, bu değişiklikler hakkında da bilgi verdi.

SİLUET TARTIŞMALARI SONLANACAK

Değişen yönetmelikle birlikte 1+0 stüdyo dairelerin artık imar projelerine dâhil edilmeyeceğini ifade eden Atik, yeni tip konut projelerinde en küçük dairenin 1+1 ve minimum net 28,50 metrekare olacağını belirtti. Atik, “Bu kapsamda yapılacak en küçük dairenin içinde bir oturma odası, bir yatak odası, bir mutfak veya yemek pişirme yeri, bir 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Şehirlerin dikey yerine yatay gelişmesinin hedeflendiği yönetmelikle, siluet tartışmalarını sonlandıracak bir madde de eklendi. Uzun yıllardır kullanılan Avan Proje tanımı netleştirildi. Uygulama projesinin yapımına esas teşkil eden, geçerli imar durumuna göre hazırlanan tüm ölçü ve kotların bulunduğu gerekirse siluetin yer aldığı proje olarak tanımlandı. Yeni düzenleme kapsamında artık hiçbir idare, yönetmelikte belirtilen alan kullanım tanımını genişletici imar planı yapamayacak. İdarelerin böylece inşaat alanlarında plan notları ile belirledikleri alan kullanımını fazlalaştırma hakkı kaldırılmış oldu. Belediyeler ve idareler yapacakları düzenlemeler ile mevcut bir parselde, parselin toplam emsal alanının yüzde 30'nu geçemeyecek şekilde emsal harici alan belirleyebilirler” ifadelerini kullandı.

4 KATLI BİNALARA ASANSÖR ZORUNLU

Yeni düzenlemeyle kot farkından bağımsız bölüm kazanma devrinin de sona erdiğini dile getiren Atik, yol kotundan düşük ya da yüksek arazilerde, kademelendirmeye geçileceğini kaydetti. Atik, “Bina ön cephelerinde olduğu gibi, arka cephesi yol kotundan 5 metreden fazla düşük veya yüksek yapılara, 6 metrede bir kademelendirme gelecek. Böylece önden 3 kat, arkadan 8 kat bina yapılamayacak. Binaların daha az katlı olması için taban alanına yönelik kurallar değişti. Eskiden TAKS yüzde 40 ile sınırlıyken şimdi yüzde 60'a kadar çıkarıldı. Bina, arsada daha geniş taban alanına oturtulup yayılabilecek. Eski yönetmeliğe göre çekme mesafeleriyle parselde 9 kat yapılması gereken örneğin 900 m2 inşaat, şimdi parsele yayılarak 6 kat olarak yapılabilecek. Bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca ve saçak onarımları basit tamir ve tadilat tanımına sokuldu. 4 katlı binalarda asansör zorunluluğu ve 3 katlı binalarda ise asansör yeri bırakma zorunluluğu getirildi” diye konuştu.

BELEDİYELER RENKLERİ BELİRLEYECEK

Kazım Atik, belediyelerin mahallin ve çevrenin özelliklerine göre yapılar arasında uyum sağlamak, güzel bir görünüm elde etmek amacıyla dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebileceğini söyledi. Atik, “Düzenlemeyle mescitler ilk defa konut alanlarında emsal dışı alana konu edildi. Mescitlerin ve müştemilatların konutlarda 100 metrekaresi, konut dışı alanlarda 200 metrekaresi emsal dışı bırakıldı. Yeni yönetmelikle bodrumlara konut yapılabilmesinin şartları belirlendi. Oturmaya elverişli bodrum katı yapabilmek için oturma odası ve en az bir yatak odasının zemine gömülü olmaması, aydınlatma ve havalandırmasının pencere açılmak suretiyle yapılabilir olması, sel, taşkın ve su baskınlarına karşı tedbirlerinin alınmış olması gerekecek. Yeni yönetmelikle askeri alan tanımlamasında da değişikliğe gidildi. Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait alanlar tanımdan çıkarıldı. Kışla, karargah, birlik, karakol, askerlik şubesi, askeri havaalanları, teknik ve lojistik gibi askeri veya güvenlik amaçlı ihtiyaçlara yönelik tesislerle TSK'nın ihtiyacına yönelik idari, eğitim, sağlık yapılarının bulunduğu araziler askeri alan olarak tanımlandı” sözlerini kaydetti.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}