YEDAŞ'ın buluşu 'kara kutu' olacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde YEDAŞ'ın enerji sektörünün 'kara kutusu' olarak lanse ettiği 'Türkiye'nin İlk Giyilebilir Kameralı Bareti' olan 'TULGA' damga vurdu.

YEDAŞ'ın buluşu 'kara kutu' olacak

İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’ndeYEDAŞ’ın enerji sektörünün ‘kara kutusu’ olarak lanse ettiği ‘Türkiye’nin İlk Giyilebilir Kameralı Bareti’ olan ‘TULGA' damga vurdu.

YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, “Sürdürülebilir bir gelecek ve nesiller için geliştirilmiş olan bu baret sayesinde iş kazalarının önüne geçmiş olacağız” dedi

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde müşterilerine kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtımı hizmeti sunmayı amaçlayan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), kurumsal ve operasyonel mükemmellik alanında uyguladığı rol model yönetim modeli ile sektörüne ve uluslararası arenada farkındalık yaratıyor.

İnovatif buluşlarına ODTÜ ve OMÜ’deki Ar-Ge Ofisleri’nde hayat veren YEDAŞ’ın, işçi sağlığı ve iş güvenliği bilincinin geliştirilmesine ve mesleki kazaların önlemesine yönelik farkındalığın artmasına yönelik ürettiği ‘Türkiye’nin İlk Giyilebilir Kameralı Bareti’ olan TULGA, Antalya’da düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde tüm dikkatleri üstüne çekti.

KONGREYE DAMGA VURDU
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) alt kuruluşu olan Uluslararası Sosyal Güvenlik Birliği’nin (ISSA) işbirliği ile düzenlenen Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, ‘Dağıtımda Yeni Yaklaşımlar’ temasıyla Antalya’da düzenlendi. Kongrenin ilk gününde ‘Arktan Korunma Yöntemleri ve Kişisel Koruyucu Donanımlar’ konulu panelin moderatörlüğünü yapan YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, sürdürülebilir bir gelecek ve nesiller için geliştirilmiş olan Türkiye’nin ilk giyilebilir kameralı bareti olan TULGA’yı katılımcılara anlattı. Elektrik dağıtım sektörü başta olmak üzere baret kullanılan sektörlerdeki tüm temsilcilerin dikkatle dinlediği panelde ‘TULGA Kameralı Bareti’ büyük ilgi gördü. Türkoğlu, sanayi devriminin dijitalleşme döneminde YEDAŞ’ın inovatif üretimlerini sürdürdüğünü kaydetti.

SEKTÖRÜN KARA KUTUSU OLACAK
TULGA Kameralı Baretleri'nin, enerji sektörünün ‘Kara Kutusu’ olacağını ifade eden Türkoğlu, “TULGA’ya entegre edilecek saha otomasyon yazılımları ile uçtan uca saha ekiplerinin kontrol ve denetimi anlık olarak gerçekleşebilecek. Bir anlamda ‘iş kazalarının’ önüne geçmiş olacağız. Yüksek kaliteli ve güvenlikli video kaydı ile saha çalışmalarını sürekli olarak kayıt altına alınabilen ve veri saklama imkanı olan ‘TULGA Kameralı Baretleri’ ile şirketler, saha ekiplerinin çalışma saatlerinden, iş sağlığı ve güvenliği usul ve esaslarına uyumuna kadar birçok konuda gerek güvenlik, gerekse de verimlilik ve etkinlikleri standardize edebilme imkanına sahip olacak. Diğer sektörlere nazaran enerji şirketlerinin inovatif yatırımlarının ön planda olduğu bu dönemde ‘Kameralı Baretler’ ile görüntü kaydedilmesi ve işlenmesi ile sektöre ‘rol model uygulamaları’ hayata geçiren YEDAŞ olarak yine bir ilke imza atmış olacağız” dedi.

EKİPLERİMİZİ ÖDÜLLENDİRİYORUZ
İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda YEDAŞ’ın olası iş kazalarına karşı ‘sıfır’ tolerans gösterdiğini belirten Türkoğlu, “OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’ni tüm çözüm ortaklarımızla birlikte uygulayan ve eğitimlerle de çalışanlarımızı bilinçlendiren bir şirketiz. Amacımız, ‘Sıfır İş Kazası.’ Ancak burada en önemli görev saha çalışanlarına düşüyor. Elektrik soyut bir metadır. Gözle görülmez, ancak temasla hissedilir ve iş kazalarına oldukça kolay yol açar. Sahada çalışan arkadaşlarımızdan kendine aşırı güven yerine iş güvenliği tedbirlerine dikkat ederek çalışmaları istiyoruz. Çalışanlarımız şunu iyi bilmeli. ‘Önce senin güvenliğin, sonra iş’. Tüm tedbirleri alarak çalıştıktan sonra iş kazası riskini minimize etmiş olursunuz" diye konuştu. Sahada habersizce yapılan denetimlerde ‘ödüllendirme’ çalışmaları da yaptıklarını belirten Türkoğlu, “Saha ekiplerimizi habersiz 'İş ve Sağlığı Güvenliği' denetimlerine tabi tutuyoruz. Eksiksiz, kusursuz olan, ISG hassasiyetini sürekli ön planda tutan ekipler ve üyelerini 1’er gram altınla ödüllendiriyoruz” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da alkollü mekan yandı

1 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

2 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

3 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Yankaya bakalım mı bankaya?..

4 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

7 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

9 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Elini kıyma makinesine kaptırdı

10 Elini kıyma makinesine kaptırdı


SIRADAKİ HABER